Pro dítě je kojení jednoznačně optimálním způsobem výživy. Na tom se shodují pediatři i zdravý rozum. Jak dlouho kojit? Podle doporučení Světové zdravotnické organizace se za optimální dobu plného kojení považuje čtyři až šest měsíců. Kojení doplňované další běžnou dětskou stravou by mělo v ideálním případě trvat dva roky.
Kojit, kojit, kojit
Před otázkou jak dlouho kojit by měla být zodpovězena jiná – proč kojit? Není pochyb o tom, že je mateřské mléko je nejlepší výživa pro kojence. Nejenže jde o optimální a přirozený zdroj látek nezbytných pro vývoj dítěte, ale navíc je kojení důležité i pro psychický vývoj dítěte a posiluje citové pouto mezi kojencem a matkou.
Dilema jak dlouho kojit by mohlo ovlivnit i vědomí, že složení matčina mléka se mění podle věku dítěte tak, aby dokonale odpovídalo jeho potřebám. Jiné složení má mateřské mléko pro měsíční dítě, jiné pro půlroční. Pro zajímavost – matky nedonošených dětí mají mateřské mléko naprosto specifické, které odpovídá potřebám nedonošenců. Na rozdíl od umělé výživy nemůže být mateřské mléko při kojení nikdy špatné nebo kontaminované.
Laické úvahy o takzvaném „slabém mléku“ a nutnosti přejít na náhradní výživu nemají reálný podklad. Může se sice stát, že v souvislosti s první menstruací přijde laktační krize, ale ta by neměla trvat déle než několik dnů a není důvodem přestat kojit.
Kojení neničí postavu
Snad jedinou nevýhodou kojení je především nutnost matčiny neustálé přítomnosti u dítěte. Tím, že matka kojí, je ve své funkci nezastupitelná. Pomoc otce, babičky nebo chůvy může být pouze dílčí. Ale nejsou maminky „od toho“ na mateřské dovolené?
Mnohdy se ženy ptají, jak dlouho kojit, aby si nezničily postavu. Prsa procházejí po porodu hormonální změnou, ať už matka kojí nebo ne. Deformace prsů jsou častěji následkem příliš velkého ztloustnutí v průběhu těhotenství než následkem kojení.
Některé příliš silné, byť dobře myšlené názory jak dlouho kojit někdy způsobují, že v leckterých rodinách se počtem „odkojených“ měsíců poměřuje síla mateřské lásky. Psychologové a psychiatři pak horko těžko napravují sebevědomí těm, které z nějakého důvodu kojit nemohou a mají pocity provinění, že jako matky zcela selhaly.
Matka rozhoduje, jak dlouho kojit
Kojení je přínosem i pro matku. Nejvýznamnější je snížení rizika onemocnění prsu nebo vaječníků rakovinou. Světová zdravotnická organizace doporučuje ženám, aby své dítě kojily plně, tedy bez jakýchkoli příkrmů, až do šesti měsíců jeho věku. Matka sama by ovšem měla rozhodnout, jak dlouho kojit bude. Do půl roku zdravé a plně kojené dítě nepotřebuje ani čaj, ovocné šťávy či jiný přídavek mateřského mléka. Odborníci uvádějí, že kojit může téměř každá matka a připravovat se na to má již v těhotenství. Důležité je seznámit se se správnou technikou kojení ještě před porodem, což je možné i v různých přípravných kursech pro nastávající maminky.
Zajímavost
Přestože průměrná doba kojení se u nás pohybuje kolem šesti měsíců, některé ženy kojí i několik let. Trochu extrémním případem byla například před časem žena z Brněnska, matka dvou dcer, která své děti kojila nepřetržitě pět let a sedm měsíců (mladší holčička se odstavení dočkala ve věku téměř čtyř a půl roku). Motivem prý bylo zdraví dětí, svou roli ale sehrála i dispozice matky.