Jak dlouho platí zpáteční jízdenka

Zpáteční jízdenku Českých drah si kupují cestující, kteří se v cíli chtějí/potřebují zdržet jen minimální dobu, respektive do druhého dne. Zpáteční jízdenka Českých drah má své výhody – šetří čas při návratu, je o něco málo levnější než jízdenka jednosměrná a má prodlouženou dobu platnosti. Jak dlouho platí zpáteční jízdenka?

Zpáteční jízdenka, výhody

K tradičním výhodám Českých drah (ČD) patří sleva při nákupu zpáteční jízdenky. Ale současná pětiprocentní úspora není jediný důvod, proč si cestující zpáteční jízdenku ČD kupují.

Zpáteční jízdenka je jistota, že cestující při odjezdu nemusí ztrácet čas nákupem jednosměrné jízdenky (nečekané zdržení při odjezdu,  fronta před pokladnou, zažil to každý…).

Zpáteční jízdenka ČD má také tu výhodu, že platí dva dny, respektive platí po celých 24 hodin druhého dne po nákupu.

 • Konkrétně: Jestliže si cestující koupí zpáteční jízdenku třeba v pondělí dopoledne, může zpět cestovat kdykoliv v pondělí, nebo kdykoliv v úterý až do 24.00 hodin. V ten čas ale musí dojet do výstupní stanice (vlastně do stanice, kde cestu začal).
  Kdyby kvótu 24 hodin následujícího dne po zakoupení jízdenky překročil a ve vlaku seděl ještě v 00.01 hodin (vlastně již třetího dne), musel by si jízdenku pro zbytek cesty dokoupit, aby nebyl posuzován jako „černý pasažér“.

Zpáteční jízdenka Českých drah platí až do 24.00 hodin druhého dne.

Jak a kde koupit zpáteční jízdenku

K nákupu zpáteční jízdenky není potřeba žádné legitimace, mají na ni nárok všichni cestující. Jsou-li držiteli nějaké slevové průkazky, pětiprocentní sleva pro nákup zpáteční jízdenky se ke slevě připočítává. Nárok na základní slevu je však třeba doložit, což je ovšem povinnost cestujícího (kterým je sleva poskytována) i při nákupu jednosměrné jízdenky. Jízdenku je možnou koupit si:

 1. u přepážek ve vlakových stanicích s pokladnou;
 2. u průvodčího ve vlaku, jestliže v nástupní stanici cestujícího není zřízena pokladna a nebo nebyla v době odjezdu vlaku otevřena;
 3. nebo elektronicky prostřednictví e-shopu ČD.

Pětiprocentní sleva se vztahuje:

 • na obyčejnou jízdenku pro první a druhou třídu,
 • zvláštní jízdné pro děti v 1. i 2. třídě,
 • zvláštní jízdné pro žáky ve 2. třídě,
 • zvláštní jízdné pro držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P ve 2. třídě,
 • na skupinovou jízdenku ve 2. třídě.

Při nákupu jízdenky v e-shopu ČD získá cestující zdarma místenku do dálkových vlaků ČD, vyjma místenek SC a místenek Business do vlaků railjet.

Ostatní železniční dopravci

Systém slev se u ostatních dopravců může lišit. Je tedy proto vhodné zjistit si přepravní podmínky, ceny jízdného a přehled zvýhodněného jízdného v pokladně, kanceláři nebo na webových stránkách konkrétního dopravce.

Ilustrační foto: pixabay.com

Zanechte odpověď