Pokud se snažíte ve zdi opravit nějakou drobnou prasklinku, měli byste si zjistit, jak dlouho schne sádra, abyste během jejího používání nenadělali více škody než užitku. Sádru lze použít v mnoha případech, tak proč se o ně ochuzovat její nesprávnou aplikací?
Sádra je domácnosti opravdu velmi univerzálním pomocníkem. Je dobré ji mít vždy po ruce na opravu nejrůznějších drobných prasklin a škrábanců, ovšem snadno si poradí i s většími obtížemi, například s ní snadno spravíte větší díru po hřebíku nebo šroubku ve zdi.
Další použití sádry
Ovšem hrát si s ní mohou třeba i děti. Pokud si z ní vytvoří například v kelímku od jogurtu hezkou hrudku, mohou ji následně otesávat dlátky do nejrůznějších podob. Ale uplatnění najde i v terénu. Snažili jste se například někdy v terénu vylévat stopy nebo něco podobného? Pokud ano, tak budete vědět, že právě k tomu se sádra hodí velmi dobře. Je však nutné ji umět správně namíchat a následně ji nechat po dostatečně dlouhou dobu schnout.
Pokud to totiž neuděláte správné, tak se vám jakákoli drobná dílka podobného ražení jednoduše rozpadnou. A to byte zcela jistě nechtěli, nebo ano? Děti by z toho byly smutné a vy byste cítili zmar nad nepodařeným dílem. Proto je jednoduše vždy lepší si správný postup aplikace, použití a schnutí sádry dobře nastudovat. A právě s tím se vám budeme snažit dnes pomoci.
Jak se připravuje sádra
Sára v obchodech k dostání v podobě bílého prášku. Ten se jednoduše smíchá s vodou a rozmíchá se do potřebné konzistence. Je třeba postupovat podle návodu, jinak nebude mít sádra tu správnou konzistenci a vy s ní nic neopravíte.
Jak dlouho sádra tuhne
Na trhu je možné dostat různé druhy sádry, záleží tedy na tom, jaký si vyberete. Dejte si pozor zejména na pomalu tuhnoucí sádry, pro ně totiž naše poučky neplatí. Jinak však všeobecně platí, že sádra aplikovaná na povrch jakéhokoli předmětu začne zasychat asi po 12 minutách. Pokud byste čekali na její plné proschnutí, museli byste počkat 30 minut. Poté by už byla zcela připravená k použití. To platí pro všechny standardní a rychle tuhnoucí sádry, na které je možné na trhu narazit. Vždy se však doporučujeme řídit návodem na obalu, jinak byste mohli být výsledkem nehezky překvapeni.
Sádra pro dekorační použití
Ovšem zcela jiná situace nastává ve chvíli, kdy chcete sádru požít pro dekorační účely. Pokud by tomu tak bylo, museli byste dobu schnutí počítat zcela jinak velká hmota sádry totiž tuhne docela jinak než ta menší. Nezbude vám tedy nic jiného, než nechat sádru schnou dvacet čtyři až čtyřicet osm hodin a poté ji jemně vyzkoušet, například zapíchnutím nějakého tenkého špičatého předmětu. Drátek nebo špejle obvykle úplně stačí. Budete tak mít jistotu, že má sádra správnou konzistenci a nebudete se ji muset bát používat.