Způsobů pro vypočítání předpokládané délky probíhajícího těhotenství je hned několik. Tím nejspolehlivějším je ultrazvuk, nicméně i ten má svá omezení. Proto je občas nutné použít i méně přesné metody z dob našich prababiček.
O těhotenství se obvykle tvrdí, že trvá devět měsíců. Jde ale o údaj nepřesný a místy i zmatený. Platí pouze v případě, že máme na mysli měsíce kalendářní. Přirozený cyklus se ale řídí měsíci lunárními (typický menstruační cyklus trvá 28 dní). Proto se gynekolog nastávající rodičky vždy ptá na datum poslední menstruace (myšlen je první den poslední menstruace), podle kterého následně vypočítá termín porodu.
Jak dlouho trvá těhotenství – praktické výpočty
Jestliže je termín porodu počítán právě od termínu poslední menstruace, stačí k tomuto dni připočítat dalších 280 dní, což je čtyřicet týdnů nebo také 10 lunárních měsíců. Gynekolog má pro tento případ v zásobě praktický posuvný kalendářík, který ukáže vysněný den porodu bez složitých výpočtů a lékař ho může ihned zanést do těhotenské průkazky. Podle této metody je za první den těhotenství považován právě první den poslední menstruace. Ve skutečnosti je ale plod v děloze zhruba o dva týdny mladší, protože k oplodnění obvykle dojde až v polovině menstruačního cyklu. Porodníci s tím ovšem počítají a dítě narozené do 42. týdne těhotenství je stále „v termínu.“
S výpočtem délky těhotenství podle menstruace se váže ještě jeden termín a to gestační vek plodu. Jde o nejčastější údaj zapisovaný do těhotenské průkazky. Pokud poté lékař nebo sestra hovoří o týdnu těhotenství, ve kterém se žena nachází, mají vždy na mysli týden ukončený, nikoliv probíhající. Pokud se například v zápisu vyskytne údaj e znění 12+5, znamená to, že plod je starý dvanáct týdnů a pět dní. Žena má tedy za sebou dvanáct týdnů těhotenství a právě probíhá třináctý.
Velikost plodu měřená ultrazvukem by se měla shodovat s předpokládaným gestačním věkem plodu. Ultrazvuk provedený okolo 12.týdne tedy většinou jen potvrdí předpokládaný termín porodu zapsaný v těhotenské průkazce. Ovšem pokud se velikost dítěte v děloze rozchází s předpokládaným gestačním věkem o více než 7 dní, je vhodné zažádat lékaře o změnu termínu porodu (i když většina z nich údaj přepíše automaticky). To ale platí jen o ulrazvukovém vyšetřením provedeném ve 12. týdnu těhotenství, později už korekce termínu provést nelze.
V dobách před vynálezem ultrazvuku se pro výpočet délky těhotenství používaly také zaznamenané pohyby dítěte. Prvorodičky obvykle první pohyby zaregistrují ve dvacátém týdnu těhotenství, vícerodičky pak o dva týdny dřív. Jde o metodu velmi nepřesnou, protože je závislá na vnímavosti a citlivosti matky.
Při výpočtech je možné také pracovat se dnem početí, pokud je znám. V takovém případě stačí k tomuto dni připočíst dalších 267 dnů. Nejde o tak nemožnou situaci, jak se může na první pohled zdát. Mnoho žen používá k určení nejvhodnějšího času k otěhotnění metodu měření bazální teploty. Jindy je pracovní rozvrh manželů tak nabitý, že se zkrátka vícekrát než jednou či dvakrát za měsíc nepotkají.
Nicméně ani takto přesně stanovený den početí nemusí přinést absolutně spolehlivý den porodu. Podle lékařských statistik se totiž v předpokládaném termínu narodí méně než 5% dětí, ty ostatní se na svět podívají o trochu dřív nebo naopak později.