Přeliv na vlasy volí obvykle ženy, které z nějakého důvodu nechtějí trvalou barvu. Výhodou (a v jistém směru vlastně i nevýhodou) přelivu je, že se po několik umytích z vlasů vymyje. Jak dlouho to trvá? Jaký přeliv zvolit a jak si vlasy správně mýt? Poradíme vám.
Přeliv na vlasy a jeho druhy
Přeliv na vlasy je vlastně semipermanentní nebo demipermanentní barva se středně silnou výdrží a krycí schopností. Pokud přeliv použijete na své vlasy, nedojde k výrazné změně barvy (například hnědé vlasy neobarvíte na blond), ale spíše jen k natónování vlasů. Barevné pigmenty neproniknou hluboko do vlasu, ale zůstanou pouze na povrchu, vlas pouze obalí zvenčí. Z toho důvodu se také přelivy brzy vymyjí a vy budete mít opět svou původní barvu vlasů.
Semipermanentní přeliv
Semipermanentní přeliv neobsahuje amoniak ani peroxid, k vlasům je tedy velmi šetrný. Semipermanentní barvy jsou mnohdy na trhu k dostání ve formě kondicionérů, masek či barvicích pěn. Fungují tak, že vlas barvou obalí pouze na povrchu. Jejich nevýhodou je však poměrně krátká výdrž. Obvykle vydrží 1 až 12 umytí.
Demipermanentní přeliv
Demipermanentní přeliv rovněž neobsahuje amoniak a peroxid, nebo ho má jen malé množství. Rozdíl oproti semipermanentnímu přelivu je v tom, že u těchto přelivů barva proniká do vlasové kůry (nikoliv však až do jádra vlasu, jako to dělá permanentní barva). Barva pak lépe drží a trvá déle, než se vymyje. Na vlasech tento přeliv vydrží 12 až 30 umytí.
Jak dlouho vydrží přeliv na vlasech
Jak již bylo řečeno, na vlasech vydrží delší dobu tzv. demipermanentní přeliv. Za jak dlouho se barva vymyje však záleží i na dalších věcech, například na struktuře vlasů nebo konkrétní barvě. Existují odstíny, které na vlasech vydrží delší dobu (například modrá a zelená) a odstíny, které vydrží dobu kratší. Obecně však platí, že přeliv na vlasech vydrží 6 až 8 týdnů. Počítat však musíte i s tím, že barva vašich vlasů nebude pořád stejně intenzivní. Přeliv se bude postupně vymývat a barva bude ztrácet na intenzitě.
Nejvíce výdrž barvy samozřejmě ovlivní to, jak často si vlasy budete mít a jakým šampon budete používat. Chcete-li, aby přeliv na vašich vlasech vydržel co nejdelší dobu, nepoužívejte šampony pro mastné vlasy či šampony proti lupům. Naopak vhodné jsou šampony pro barvené vlasy. Pamatujte, že vlasy není vhodné mýt příliš horkou vodou.
Tip pro vás: Pokud se vám vlasy hodně mastí a potřebujete je často mýt, můžete vyzkoušet suchý šampon. Vaše vlasy odmastí, aniž by je bylo potřeba je namáčet. Díky suchému šamponu vydrží přeliv na vašich vlasech delší dobu.
Pro koho je vhodný přeliv
Přeliv se hodí pro ženy se světlejšími vlasy. Právě tyto ženy mají nejvíce možností, protože na světlé vlasy lze použít téměř jakýkoliv přeliv. Skvěle se přelivy také hodí pro ženy, které s vlasy rády experimentují. Přeliv jim umožní mít každou chvíli jinou barvu vlasů nebo barvu vlasů vždy změnit, když se žena chystá na nějakou akci.
Výhodou přelivu je to, že je k vlasům mnohem šetrnější než trvalá barva. Nepoškozuje je. Přeliv lze také využít ke sjednocení melírů s ostatními vlasy nebo k pouhému oživení vlasů. Zakrýt dokáže i šediny nebo vyřešit nehezké odrosty. Použijete-li na své vlasy přeliv, budete patrně působit velice přirozeně. Vlasy sjednotí, budou lesklé a živé. Jelikož se barva bude postupně vymývat, vyhnete se odrostům u kořínků vlasů.
Přeliv jako ochrana vlasů
Na závěr pro vás máme jedno překvapení. Přeliv vlasy nejen nepoškozuje, ale můžete ho využít i k jejich ochraně. Pokud přeliv použijete, budou vaše vlasy chráněné před slunečním zářením. Některé přelivy v sobě mají dokonce látky, které vlasy zpevňují a vyživují.