Rýma se objevují většinou jako projev nemoci z nachlazení nebo k ní dochází vlivem nákazy. Podle odborníků jsou příčinou skupiny virů, které se za určitých podmínek začnou množit. Výsledkem je otok sliznic horních cest dýchacích, bolesti hlavy, nevolnost, slabost, pálení očí, teploty. V povědomí mnoha lidí přetrvává názor, že vlastně o nic nejde, někteří své onemocnění dokonce velkoryse přehlížejí, chodí s ním do práce, a nejenže tak škodí především sami sobě, ale navíc přenášejí rýmu i na své kolegy.
Rýma značí oslabený organismus
Už samotné nachlazení svědčí o oslabení imunitního systému, zvláště, pokud probíhá bez zvýšené teploty. Léčba rýmy je všeobecně známa – především klid na lůžku a hodně tekutin. Příznaky se tlumí léky – bolesti analgetiky, teplota antipyretiky. Jinak se organismus musí vypořádat s infekcí sám.
Rýmu leckdy provázejí i další zdravotní komplikace: zánět vedlejších nosních dutin, zánět středouší a poruchy sluchu, ztráta čichu a chuti, vytvářejí se nosní polypy, dochází ke katarům a někdy až k bronchiálnímu astmatu.
Při chronické rýmě selhává ochranná funkce nosu: znečištěný vzduch se jím dostává až do průdušek a u náchylných jedinců může vyvolat změny, jež vedou až k astmatu. Není dobré tato infekční onemocnění podceňovat. Z podcenění často vznikají komplikace a léčba, trvající jinak několik dní, se může velmi protáhnout.
Jak na rýmu?
Jogínské proplachování nosu
- Jedná se o několik tisíc let starou jogínskou techniku, která prý při rýmě pomáhá. Ráno si v koupelně stoupněte k umyvadlu, naberte do dlaně teplou vodu, druhou rukou si ucpěte nosní dírku a tou volnou vsrkněte z dlaně co nejvíce teplou vodu. Toto provádějte každou nosní dírkou alespoň pětkrát. Nezalekněte se zprvu nepříjemných pocitů, vydržte, uvidíte, že úspěch se prý určitě dostaví.
Propolis
- Léčba rýmy bez antibiotik a acylpyrinu (pokud pacient nemá vysoké teploty) založená na pobytu v teple a klidu, doplněná případným užíváním 20 až 25 kapek propolisové tinktury na kostku cukru třikrát denně údajně může překvapit příjemným průběhem onemocnění (bez stavů žaludeční nevolnosti a pocitů přílišné celkové slabosti). Propolis nebudou užívat lidé, kteří jsou na tento přípravek alergičtí.
Černý bez
- Čaj se připravuje tak, že se celé květenství i se stopkami nechá povařit tři minuty v půl litru vody a po ustálí se sladí medem.
Jitrocelový sirup
- Dvě až pět hrstí jitrocelových listů nařežeme, zalijeme vodu tak, aby byly ponořeny, a necháme stát 24 hodin. Pak vodu slijeme, do ní přidáme šťávu vylisovanou ze stejného množství čerstvých listů a k tomu přidáme jeden a půl váhového množství cukru. Pak za občasného míchání svaříme (asi 20-30 minut) do hustoty sirupu. Při vaření se přidává špetička soli.
Máta
Při rýmě a ucpaném nosu je vhodná mátová silice, jedna až dvě kapky do každé nosní dírky, nebo formou inhalace. Zároveň přidáváme jednu tabletu multivitaminu denně.
4 komentáře
ach jooo to nejde pořááád mam ucpanej nos kyž spim zak nemůžu dýcht a když spim tak pořád smrkam je to horzný ani se nevispim
Jogínsky jsem se topila,inhalovala čerstvě nastrouhaný křen,mátu,česnek,bramborové slupky…Jitrocel sirup a co myslíte? Nic… čajíky také nezabírají-rýma je prostě týden minimálně,ať děláte,co děláte…
Lépe se spí ve vyvětrané místnosti, hodně pod hlavou a mokrý ručník na topení.
pomáhá mi nakrájet cibuli do misky a položit do ložnice třeba na radiator, nebo noční stolek. Nos se uvolní a lépe se dýchá.