Dříve byla tato dovednost známá snad každému vesnickému dítěti. Ovšem dnes je návod jak naklepat srp takřka k nezaplacení. I když jsou na trhu k dostání nejrůznější brousky, bez naklepání s nimi zkrátka nic nepořídíte.
Není to bohužel úplně jednoduchá činnost. Jsou na ni třeba nějaké zkušenosti a samozřejmě i speciální náčiní. A jaké? To vám dnes ukážeme. Stejně jako spoustu dalších užitečných věcí.
Srp v dnešní době stále ještě využijete
Máte před domem jen několik metrů trávy a ani se vám nechce na tak malý plácek vytahovat sekačku nebo něco podobného? Nedivíme se. Než byste vyjeli z kůlny a poté zase zajeli zpět, máte už se srpem několikrát posekáno.
Pořídit ho můžete v každém lepším supermarketu. Ovšem dobré rady k údržbě už u něj většinou chybí A co si s tím počít? Sadu na naklepávání a broušení srpů si určitě pořiďte a vzápětí si zjistěte, jak ji správně používat. Pro naklepání srpu budete potřebovat speciální naklepávací kovadlinku. Říká se jí také patka nebo babka, to záleží na krajovém výrazivu. Kovadlinka je vždy usazena v dřevěném podstavci.
Zručnější majitelé srpů ji dokázali vložit třeba do rozštěpu strom a naklepávat svůj nástroj tam. Pokud však podobně zruční nejste, pořiďte si právě zmíněnou standardní sadu a máte vystaráno. A hodit se vám bude samozřejmě i naklépavací kladívko. Pokud ho nemůžete sehnat, není problém nabrousit i jakékoliv domácí kladívko. Jen se smiřte s tím, že se vám bude hodit právě už jen na srp.
Naklepávejte s citem nikdy ne příliš moc. Nejlepší bude, pokud se u někoho podíváte na to, jak by měl celý proces vypadat. Starousedlíci vás za lahvinku rumu nebo třeba domácí slivovice (ještě lépe) určitě neodmítnou.
Srp by se měl naklepat ještě předtím, než ho poprvé použijete. Do kapsy si také uložte brousek a srp nabruste během používání, a to vždy, když se vám začne zdát příliš tupý. Stačí několik tahů a můžete zase pokračovat v práci.
Čím nahradit srp na malých pozemcích
Pokud uvažujete o jiném způsobu sekání trávy, můžeme určitě pro malé zatravněné plochy doporučit nůžky na trávu nebo nůžky na stříhání zeleně. Budete se sice muset při práci s nimi o něco více shýbnout, ale to určitě vadit nebude. Na malém prostoru nepůjde i nijak zásadní fyzickou námahu, to se nemusíte bát.
Další možností je také šikovný křovinořez, samozřejmě nejlépe v nějaké mini verzi, která si poradí s několika drny trávy a případným dalším plevelem, který by na vašem pozemku mohl růst. Naopak pokud sečete seno třeba pro králíky, morčata nebo jiné domácí mazlíčky, pak u srpu určitě zůstaňte Jedině tak si můžete být, jistí, že se na zeleně nedostaly žádné chemikálie, maziva apod. Určitě byste si totiž nechtěli svoje mazlíčky otrávit nebo jim způsobit zažívací problémy