Máte chuť na zvěřinu? Proč ne. Zvěřina je vyhlášená pochoutka. Ovšem k tomu, abychom si ji vychutnali, vede trochu složitější cesta, než když si v supermarketu koupíme chlazené kuře.
Především, zvěřina potřebuje uzrát. Maso je totiž velmi prokrvené a čerstvé by při přípravě prostě nezměklo. Pokud jste tedy dostali flákotu divočáka od kamaráda myslivce, jen nezbytně nutné ji naložit. Tím také ztratí své výrazné aroma, pro někoho až pachuť. Jestliže zvěřinu kupujete v supermarketu, pochází předtím povinnými veterinárními zkouškami, během kterých už by měla měknout. Nicméně naložit ji můžete také – kvůli ještě lepšímu změknutí a také výše zmíněné pachuti. Jak tedy naložit například divočáka?
Nejprve si připravíme mořidlo: Na 1 kg masa svaříme 750 ml vody, 3 lžíce octa, přidáme 7 kuliček černého pepře, 5 kuliček nového koření, 3 kuličky jalovce, bobkový list, větvičku tymiánu a větvičku rozmarýnu. Potom očistíme a nakrájíme kořenovou zeleninu: celer, petržel, 2 mrkve a 2 cibule.
Na dno porcelánové nebo kameninové nádoby naskládáme pokrájenou zeleninu (asi polovinu), položíme maso, přikryjeme druhou polovinou zeleniny a zalijeme vychladlým mořidlem. Zatížíme a necháme 2 – 4 dny odležet. Každý den obracíme. Takto uzrálého divočáka pak můžeme dále připravovat třeba na víně, s kořenovou zeleninou a šípkovou marmeládou.
Mořidlo s octem a kořenovou zeleninou lze samozřejmě použít nejen na divočáka, ale také na jiné druhy zvěřiny. Mořidel existuje mnoho druhů, nakládat můžeme také třeba do podmáslí nebo nasucho do koření.
Při další úpravě zvěřiny pamatujeme také na to, že toto maso je prakticky bez tuku a tak je ho potřeba před přípravou prošpikovat, jinak bude suché. Předem zvěřinu nesolíme. Někteří kuchaři rovněž nedoporučují česnek, při kterém se prý chuť zvěřiny ztrácí.