V rámci skladování pepře se můžete rozhodnout pro několik způsobů. Klasický mletý pepř vydrží v optimální kondici několik měsíců. Celé kuličky pepře přitom můžete skladovat klidně i několik let. Pokud budete chtít pepř zužitkovat například na omáčku, můžete využít i skladování pomocí naložení. Základem je v takovém případě především kvalitní pepř, ale i dobrý recept, díky kterému zvýrazníte typickou chuť. Podívejte se na praktické návody, jak si co nejlépe poradit s nakládáním pepře.
Recept na naložený zelený pepř v oleji
Jedním ze základních způsobů, jak naložit zelený pepř, je vytvoření nálevu na bázi oleje. K tomu budete potřebovat balíček zeleného pepře, kvalitní olivový nebo slunečnicový olej, stroužek česneku podle chuti a libovolné koření a sůl. Volbu koření přizpůsobte tomu, co máte v plánu z takto uskladněného pepře připravit. K zelenému pepři se hodí především oregano, tymián nebo rozmarýn.
Postup je velmi jednoduchý. Stačí nasypat pepř přímo do skleničky. Dolít olejem a přidat lisovaný česnek. K tomu navíc nezapomeňte přidat dostatečné množství soli, která poslouží jako konzervant. Nezapomeňte i na koření. Sklenici důkladně uzavřete, důkladně protřepejte, aby se jednotlivé složky promíchali a ponechte v lednici. Při skladování v lednici vydrží zelený pepř poměrně dlouho a využívat ho můžete postupně podle potřeby.
Jak naložit zelený pepř v octovém nálevu
Další možností, jak si můžete připravit zelený pepř, je octový nálev. Potřebovat budete balíček zeleného pepře a vinný nebo jablečný ocet. K tomu nezapomeňte přidat trochu soli a bylinky podle chuti. Nezapomeňte na kyselost octa, tak tomu přizpůsobte výběr vhodného koření.
Postup je stejný jako v případě nakládání do oleje. Budete potřebovat menší sklenici, do které dáte zelený pepř. K tomu dolijete ocet. Ještě před promícháním přidáte sůl a koření. V kombinaci s octem dobře funguje především tymián. Sklenici důkladně protřepejte, uzavřete a skladujte v chladu lednice, kde takto připravený pepř bez problémů vydrží po několik týdnů až měsíců.
Nakládání pepře do sladkokyselého nálevu
Třetí variantou, jak si můžete připravit nakládaný pepř je využití sladkokyselého nálevu. Díky tomu, že v tomto případě půjde o vařený nálev, kdy budou sklenice ještě sterilizované, nevyžaduje takto skladovaný pepř uložení do lednice. Můžete ho tak mít víceméně kdekoliv podle potřeby. Po otevření však musíte zbytek sklenice s pepřem uložit do lednice, aby déle vydržel.
Protože se v tomto případě jedná o sladkokyselý nálev, připravte si základ nejdříve do hrnce. Bude totiž vyžadovat základní povaření. Nálev se skládá z vody, octa, soli, cukru a bylinek podle chuti. Všechno smíchejte dohromady a několik minut povařte. Do sklenice si připravte pepř a zalijte ještě horkým nálevem. Pro lepší trvanlivost dále sterilizujte.
K čemu se využívá naložený zelený pepř
Zelený pepř se využívá především pro přípravu chutných omáček. Zelený pepř má totiž jemnější aroma a svěží chuť, takže se s ním lépe pracuje v porovnání s klasickým černým pepřem. Zelené kuličky jsou navíc měkké, takže je možné takový pepř rozmačkat. Díky tomu ze zeleného pepře připravíte paštiky, nádivky a podobně. Přidává se také do sýrů nebo rolád.
Omáčka ze zeleného pepře
Jedním z nejčastějších využití zeleného pepře je příprava omáček. Pro vytvoření jedinečné chuti většinou stačí zhruba lžička nakládaného zeleného pepře. Výborná je kombinace se smetanou, ale třeba i s brandy, rýžovým vínem nebo hořčicí. Pepřová omáčka může mít mnoho podob a hodí se především se steakům či tmavšímu masu. I přesto, že se jedná o výbornou omáčku, není ani tolik pracná, jen je vhodné mít dopředu připravený nakládaný zelený pepř, který představuje důležitou ingredienci pro vytvoření typické chuti.