Jak našít řasící pásku na záclony

Na trhu jsou už velmi dlouho dobu, přesto je řada lidí stále nepoužívá. Řasící pásky vám totiž nejenom ušetří starosti se správným pověšením záclon, ale na oknech také vykouzlí efekt pravidelných vln, který dokáže celkový dojem z místnosti pozvednout o desítky procent!

Výběr řasících pásků na našem trhu je velmi široký, nejčastěji je však používán již ověřený poměr 1:2. To znamená, že na zamýšlenou šířku okna budete potřebovat 2x tolik látky, než je jeho délka. Vycházejte z garnýže, ale i volného prostoru kolem okna. Měřit něco takového od oka se nemusí vyplatit.

Jak našít řasící pásku na záclony

Náš tip: zakoupit lze univerzální pásky na řasení i řasící pásky s přednastaveným poměrem řasení. Záleží jen na vás, zda si chcete se výsledným vzhledem trochu pohrát nebo raději vsadíte na jistotu.

Začněte kompletním obšitím záclony

Nejlepší je před našíváním pásky okraje záclony pečlivě zažehlit, to v šířce 2×1 centimetr. Pak kraje jednoduše zahneme na rubovou stranu a přišijeme klasickým rovným stehem. Bude-li se vám v tomto bodě záclona různě kroutit, povolte napětí horní nitě v šicím stroji. Uvidíte, že se problém okamžitě vyřeší.

Samotnou řasící pásku je nutné přišít až potom, kdy zašijeme boční strany záclony, jinak nás výsledek co do vzhledu i funkčnosti pravděpodobně nepříjemně zklame. Řasící pásku přišijeme na líc záclon a nezapomeneme kousek pásky o velikosti 2-3 centimetry odstřihnout na obou stranách před našitím – ovšem tak, aby nitky uvnitř zůstaly neporušené.

Nezapomeňte uvolnit postranní nitky

Vždy je nejdříve nutné nitky vytáhnout, a teprve poté řasící pásku zahnout. Délka pásky po našití je vždy stejná jako šířka záclony. Počítejte s tím tedy už při nákupu, ovšem s rezervou zmiňovaných 4-6 centimetrů (dohromady pro obě strany záclony). Pásku prošijte nejméně dvakrát, aby na zácloně dobře držela a neodstávala. V ideálním případě by měla vypadat, jakoby byla součástí vašeho textilního doplňku domácnosti už odjakživa.

A jak je to s dalším řasením?

Nyní už záleží jen a jen na nás jaký postup si zvolíme pro další manipulaci s řasící páskou. Můžeme napevno zašít jeden konec řasící pásky a s celou textilií manipulovat pouze za pomoci provázků na druhé straně, nebo můžeme nechat volné oba konce a řasit z obou stran dle libosti.

Založit, obšít a v horní části záclony přišít řasící pásku je jednoduché a účinné řešení, vhodné i pro absolutní šičky – začátečnice. Nařasenou záclonu už pak stačí pouze pověsit, aniž byste se zdržovali s různými sklady a dalšími zákeřnostmi, jež vás často donutí hotové dílo ještě několikrát převěšet, což bělosti ani dokonalému vzhledu vašich záclon rozhodně nepřidává.

A teď, když si už umíte řasící pásku na záclony všít bez obtíží sami, ušetříte i za drahé služby švadleny. A to je o důvod víc, proč to zkusit.

Zanechte odpověď