Jak natřít starý nábytek

Jestliže připravujete jakýkoliv povrch pro nový nátěr, neobejdete se bez pečlivé přípravy. A nezáleží při tom na tom, zda je o starou podlahu nebo třeba vybavení domácnosti. Poradíme, jak natřít starý nábytek, aby získal znovu svůj ztracený lesk a šmrnc.

Pokud byl původní nátěr proveden špatně nebo je už zkrátka a dobře tvořen několika vrstvami, budete ho muset obrousit nebo jinak odstranit. Poznáte to snadno. Především několikrát natřený nábytek má opravdu nehezký vzhled – jakýsi kašovitý povlak, který ukrývá detaily textury pod ním. Dvířka skříněk drhnou apod.

Odstraňte starý nátěr

Existuje několik způsobů, jak k tomuto problému přistupovat. Záleží na vás, jaký postup si zvolíte. Ve hře je chemické odstraňování starých nátěrů, ohřátí, opalovací lampa i horkovzdušná pistole.

Jak natřít starý nábytek

Jak na chemické čištění nátěrů

Pamatujte si, že pokud potřebujete ošetřit velkou plochu, bude toto řešení poměrně finančně nákladné. Starý nátěr navlhčete chemickým přípravkem a čekejte, dokud chemické prostředky neskončí se svou prací. Jestliže vám bude trpělivost chybět a přistoupíte k odstranění starého laku dříve, zbudou vám na nábytku nehezká znečištěná místa, na něž budete muset chemický odstraňovač aplikovat znovu. Poté povrch nábytku zneutralizujte podle pokynů výrobce a opláchněte vodou.

Vyzkoušet můžete i ohřátí

Většina nátěrů začne při vyšších teplotách měknout. Ovšem opatrně, při velkých teplotách by mohly dokonce vzplát. Je tedy dobré mít po ruce vždycky kýbl s vodou – pro všechny případy. K zahřátí můžete použít opalovací lampu i horkovzdušnou pistoli.

Opalovací lampa pracuje se zkapalněným plynem, uloženým v bombičce. Její plamen je opravdu horký, takže ho nikdy nenechávejte na jednom místě, jinak hrozí popálení dřeva nebo jeho popraskání. Dejte také pozor, pracujete-li v blízkosti skleněných částí nábytku. I ty mohou vlivem horka snadno prasknout.

Horkovzdušná pistole je modernější a bezpečnější. Nemá horký plamen – vyfukuje horký vzduch. I ten však může být vašemu nábytku nebezpečný, ale ani s horkovzdušnou pistolí nezůstávejte dlouho na jednom místě.

Ale nenechte se mýlit, opalování nátěru probíhá trochu jinak, než si asi myslíte. Nespálí se sám – po nahřátí je nutné ho odstranit kovovou škrabkou nebo jiným vhodným nástrojem. Na nátěr v prohlubních je pak skvělý tzv. zaškrabávací háček. Ten se dostane i tam, kam škrabka ne. Po opálení ještě povrch dřeva očistěte smirkovým papírem a zvláštní pozornost přitom věnujte všem ozdobným prvkům.

Finální úprava nábytku

A už máte skoro hotovo, teď si stačí vzít k ruce vhodnou barvu nebo lak a aplikovat je minimálně ve dvou vrstvách (nejdříve natírejte horizontálně, po zaschnutí první vrstvy pak svisle). Nechte zaschnout a máte hotovo.

Zanechte odpověď