Říká se, že dítě je nejdražší koníček na světě. Své o tom ví snad každý, kdo někdy vyrazil na výlet s dětmi. Dítě chce koupit všechno co vidí a nechápe, že konto rodičů není bezedné. Existují však způsoby, jak ho s penězi naučit hospodařit.
V současné době není vůbec jednoduché se udržet na uzdě a nepodlehnout lákadlům, která vás pokouší na každém kroku. Horko těžko to zvládají dospělí, a co teprve děti! Klíčem k úspěchu je vytrvalé vysvětlování. Začněte s ním už odmala a trpělivě jim, nejdříve na jednoduchých příkladech, ukazujte, jak to funguje. Děti musí vědět, že ve světě peněz existují nějaké priority, které se musí zaplatit a teprve potom si můžou pořídit to, co by chtěly.
Kdy začít s šetřením?
Z průzkumu České Spořitelny vyplývá, že děti od 8 let jsou schopné ušetřit si na to, po čem touží. Dejte jim možnost získat vytouženou hračku, hru na počítač, či cokoliv jiného. Ušetřit si na ni mohou z kapesného, které jim dáváte. Pokud je věc, kterou si přejí drahá, a vy víte, že nemají šanci na ni ušetřit, domluvte se s nimi na částce, kterou si přispějí. Až budou mít smluvenou částku našetřenou, vy jim zbytek doplatíte. Děti tak pochopí, že zkrátka nemůžou mít všechno a že si musí vybrat, do čeho své peníze investují.
Šetřit vodou a elektřinou se vyplatí i dětem
Kromě kapesného, tedy peněz, které děti dostanou do ruky nebo na dětský účet, je potřeba je naučit šetřit i jinak. Musí pochopit, že televize puštěná celý den, bez toho, aby na ní někdo koukal, je plýtvání penězi. Naučte je zhasínat světlo při odchodu z místnosti i lampičku na stole. Obdobně postupujte i se spotřebou vody. Při čištění zubů a mytí nádobí je naučte zavírat kohoutek s vodou.
Vysvětlete jim, že když budou poctivě dodržovat úsporná pravidla, pak budou mít peníze na svou hračku mnohem dřív. Děti poměrně rychle pochopí, že šetřit se jim vyplatí.
Šetřete společně při nákupech
Další cesta, jak naučit děti šetřit spočívá v tom, že je naučíte správně číst ceny v obchodech. Během nakupování jim řekněte, že existuje prodejní a měrná cena. Tedy cena, kterou zaplatíme na pokladně a cena, kterou bychom zaplatili za měrnou jednotku potraviny (1 kg, 100 g atp.). Právě měrná cena nám umožní porovnávat ceny jednotlivých potravin mezi sebou.
Když děti tento princip pochopí, budou pak sami schopni rozlišit dobrý nákup od špatného. Naučí se tak porovnávat a to jim pomůže při rozhodování.
Děti se také musí naučit, že ne všude stejná věc stojí stejně. Vyzkoušejte třeba společně najít vybranou věc a porovnat ceny v jednotlivých obchodech. Dítě pak samo uvidí, kolik a kde může ušetřit.
Do jisté míry může šetření pomoci i to, že bude mít dítě peníze na účtu. Dětský účet vám totiž umožní mít přehled o jeho výdajích. Ty můžete společně probrat a nechat dítě zhodnotit, jestli byl nákup dobrý nebo špatný nápad. Navíc, když bude mít dítě peníze na účtu a ne po kapsách, nebude pro něj tak snadné je nechat rozkutálet.