Jak navléknout nit do šicího stroje

Jestliže s šitím teprve začínáte, je docela možné, že tápete i v základech, které k této činnosti nezbytně potřebujete. Nevadí, pokud nevíte, ani jak navléknout nit do šicího stroje. Ukážeme vám to pěkně se vším všudy.

A až nit navlékneme, podíváme se také na to, jaké napětí by měla mít, a to bez ohledu na to, zda jde o nit vrchní či spodní. Vyhnete se tak nechtěnému krabatění látky, smyčkování nitě, příliš volnému stahu a dalším nešvarům, které při práci na šicím stroji rozhodně vidět nechcete.

Jak navléknout nit do šicího stroje

Jak navléknout nit do šicího stroje

Při jednoduchém a samozřejmě efektivním šití, je nezbytné správné nastavení šicího stroje. Při šití se vždy používají dvě nitě. Horní je navinuta už z výroby, spodní si hoví na volně nastavitelné cívce.

Při návinu nitě na cívku se nejdříve zaměřte na spodní nit. Postavte ji na příslušný kolík na stroji, natáhněte a její konec provlečte skrz příslušný otvor na vašem stroji. Protože na našem trhu existuje velké množství šicích strojů, je třeba se v tomto bodě řídit návodem, který jste ke svému modelu dostali. Cívku nasuňte na navíječ, pak volný konec nitě několikrát omotejte okolo cívky. Přepněte z programu strojového šití na navíjení cívky. Stlačte nohou pedál a zbytek procesu proběhne automaticky.

Teď je na řadě horní nit. Navlečte ji do šicího stroje opět podle návodu z výroby a dávejte pozor, abyste nevynechali žádný z hlavních otvorů. Volný konec nitě navlečte do jehly zepředu dozadu, pak za nit zatáhněte dozadu a doprava. Tím ji zafixujete v žádané pozici. Prohlédněte kolečko, určené k napětí horní nitě. Měla by se na něm nacházet čísla od nuly do devítky. Pro jednoduché šití je obvykle určeno nastavení u příslušné značky, zpravidla různobarevného proužku. Pokud váš model takovou značku nemá, nastavte hodnotu napětí na číslici tři.

Teď je třeba vložit cívku do pouzdra. U některých typů pouzdro nenajdete, je přítomen pouze kolík na navlečení cívky. Za pomoci nožního pedálu nejdříve jehlu na šicí stroj uveďte do horní polohy, a poté do spodní. Látku však pod ni ještě nedávejte!

Ujistěte se, že je vše, jak má být. Pokud se spodní nit převléká přes horní a dostane se na spodní část šicí desky, je vše v pořádku. Nakonec obě dvě společně posuňte dozadu a získáte stroj zcela připravený k šití.

Jak poznat, že je napětí nití správné?

To však neznamená, že už můžete začít šít. Pro různě objemné nebo elastické látky vyžaduje šicí stroj různé napětí nití. Nejdřív si tedy plánovaný steh vyzkoušejte na malém kousku látky, ustřiženém z modelu, který plánujete šít. Pokud je vše v pořádku, měl by být steh rovný a pravidelný. V opačném případě se nebojte pohrát s napětím horní nitě až do chvíle, kdy bude skutečně všechno úplně dokonalé. Teprve teď můžete začít šít.

Zanechte odpověď