Jak nažehlit nažehlovačku

Může to vypadat velmi jednoduše, ale i nažehlovačky lze „zkazit“, což může být u kousků za několik stokorun docela k pláči. Poradíme vám, jak jak nažehlit nažehlovačku, a to nejenom na bílá, ale také na tmavá trička!

Nažehlovačky jsou pro tuto módní sezónu tím pravým MUST HAVE, které nesmí chybět žádnému milovníkovi originální módy. Ozdobí nejenom vaše trička, ale i kalhoty, svetry nebo třeba látkové tenisky. První seznámení však vždy doporučujeme na bavlněném tričku – jednoduše se zde totiž dají vychytat případné chyby.

Jak nažehlit nažehlovačku

Jak nažehlit nažehlovačku krok za krokem

Především si určete, která strana je ta nažehlovací. Obrázek vždy patří dospodu – papír nahoru. Některé obrázky je třeba před použitím ostřihnout do žádaného tvaru, jiné jsou připravené k okamžitému použití. Nezapomeňte také sundat ochrannou fólii.

Ještě předtím si však na tričku přesně vyměřte, kde chcete nažehlovačku mít. Zvlášť motivy umístěné ve středové ose bývají náchylné k chybám. Následně přiložte nažehlovačku.

Pouze ťupkujte, nežehlete

V tomto mají nažehlovačky trochu zavádějící název – kdybyste je totiž chtěli k tričku připevnit rozmáchlými tahy, neuspěli byste. Naopak – je nutné pomalé přikládání na celou plochu nažehlovačky. Žehličku rozpalte na 200°C a začněte. Snažte se nevynechat ani jediné místo. Všude ponechte žehličku několik sekund, a teprve potom ji posuňte dále. Indikátorem příliš dlouhé doby je hnědnoucí ochranný papír – krátkou dobu poznáte až ve chvíli, kdy se pokusíte sundat krycí papír.

K tomu ostatně dojde vzápětí. Nechte nažehlovačku trochu vychladnout – minimální doba činí dvě minuty odpočinku na rovném podkladu. Teprve potom opatrně odstraňte krycí papír – odlepujte od jednoho rohu a pozorujte chování obrázku. Jestli se stále lepí na papír a ne na tričko, byla doba zažehlení krátká a je třeba vše zopakovat.

Jak se o nažehlovačku starat?

Správné nažehlený obrázek by měl vydržet praní v pračce na 40°C a žehlení po rubu. Pokud by se přece jen začal odchlipovat, přežehlete ho znovu a místo krycího papíru použijte ten pečící.

Jak nažehlit nažehlovačku na černé tričko

Tmavý textil vyžaduje trochu odlišný přístup a zpravidla je na něj třeba koupit speciální nažehlovačky s neprůsvitným podkladem. Pomalu přikládáme žehličku, intervaly rozestupu však necháme delší. Průměrná nažehlovačka se tak přichytí teprve za jednu minutu.

Déle musí i chladnout . Alespoň 10 minut je podmínkou. Teprve poté můžete ověřit, že je vše v pořádku. Bohužel ani přes všechna provedená opatření nemají nažehlovačky na tmavém textilu takovou výdrž, jako na světlém. Perte je proto nejlépe ručně při maximální teplotě 30°C a žehlete na ruby na mírnou teplotu. Trik s papírem na pečení platí však i tady na odchlipující se obrázek bez potíží.

Zanechte odpověď