Zima je obdobím, kdy na nás útočí bacily ze všech stran. Kolega v práci kašle a kýchá a vy se rychle nakazíte, protože zrovna nemáte příliš silnou imunitu. Když už si nepřinesete něco z práce, pro změnu vaše děti dotáhnou nemoc ze školky či školy, kde se mezi ratolestmi šíří jako lavina. Protože nedoléčení spěcháte do práce, nemoci se často a rády vrací. Jak odolat bacilům?
Pomùže dostatek spánku i aromaterapie
Důležité je posilovat imunitu průběžně. Základem dobré imunity je dostatečný spánek. Vy i vaše děti byste si měli dopřát 7-8 hodin spánku v dobře vyvětrané místnosti, kde nebude teplota vyšší než 18 °C. V ložnici by neměly být žádné rušivé vlivy, tedy televize, počítač, mobilní telefony. Modré světlo nabourává spánkový rytmus. Pomoci může i domácí aromaterapie. Řada éterických olejů v aromalampách posiluje imunitu, např. eukalyptus, myrta, borovice nebo smrk.
Ideální je, když sportuje celá rodina
Sportujte pravidelně. Pokud je dobré počasí, děti by měly být každý den dvě hodiny venku. Vyberte si nějakou sportovní aktivitu, která vás bude bavit, a provozujte ji pravidelně. Ideální je, když k ní přivedete i svoje děti a budete nějaký sport provozovat společně. Uděláte něco pro zdraví a užijete si i spoustu zábavy. Klidně stačí třeba pravidelné procházky po lese, dovádění na dětském hřišti.
Vymyslet se dá ale i spousta dalších aktivit. Třeba jóga může děti také bavit a můžete si ji užívat společně, stejně tak společné plavání nebo lyžování je skvělou možností, jak si užije celá rodina. Hledejte sportovní aktivity, které budou vašim dětem vyhovovat. Nejlepší je, když u nějakého druhu sportu vydrží až do dospělosti, potom zároveň posilují tělesnou kondici i imunitu a získávají vklad do budoucnosti. Vyplatí se také, pokud už během léta začnete s otužováním.
Správný jídelníèek dokáže hodnì ovlivnit
Podstatná je samozřejmě skladba jídelníčku. Nezapomínejte na pestrou vyváženou stravu, vařte jednoduchá jídla z čerstvých surovin, zahrňte do jídelníčku dostatek syrového ovoce a zeleniny, například formou svačin, chutných salátů. Velkým pomocníkem v boji s viry a bakteriemi jsou betaglukany, které dokážou přirozeně nastartovat vaši obranyschopnost. Aktivují makrofágy, které potom odvedou tu hlavní práci v boji s virózami a infekcemi. Můžete využít betaglukany ve stravě, které najdete především v celozrnných produktech. Tedy celozrnné pečivo. Malé děti ale nedokážou ještě celozrnné pečivo dobře trávit, pro ně je proto vhodnější připravit třeba k snídani kaši z ovesných vloček a ovoce. Dalším přírodním zdrojem betaglukanů je droždí. I drožďová pomazánka a polévka, které v jídelnách školek a škol nebývají zrovna oblíbené, se dají připravit tak chutně, aby jí děti spořádaly.
Rozmíchejte tabletku v nápoji
Možností, jak doplnit tělu betaglukany, jsou také extrakty z medicinálních hub. Reishi, cordyceps, maitake, shiitake, hlíva ústřičná… K dispozici jsou i ve formě sirupu, tam jde ovšem o naředěnou formu, což je určitou nevýhodou. Lepší jsou tablety, ve kterých je plná koncentrovaná síla extraktu. Jenže sami dobře víte, že přimět dítě, aby spolklo tabletku, není vždy jednoduché. Naštěstí ale můžete tablety rozmíchat v nápoji. Děti je pak vypijí a vy máte jistotu, že dostávají dostatek účinných látek pro boj s bacily.