Ne vždy je v obchodech dostupné to, co potřebujete. A to je rozhodně škoda, protože možnost přizpůsobit si interiér je leckdy k nezaplacení. A pro exteriér to platí také. Naučte se, jak obarvit beton.
Bude vás to zaručeně bavit a paradoxně tím můžete i ušetřit, už se vám totiž nestane, že byste koupili něco, o čem si později uvědomíte, že to nevyužijete.
Chtějte barvu na beton
Pro začátek je třeba říct, že opravdu nemůžete využít jakýkoliv zbytek barvy, který doma najdete. Naopak. Barvení betonu má svá specifika. Všeobecně lze říct, že pro barvení betonových směsí jsou určeny práškové barvy. Ty je možné zamíchat do betonu ještě dříve, než ztuhne. Tím dosáhnete rovnoměrného a přirozeně vyhlížejícího zbarvení.
Co ovlivňuje výsledek
Výsledný odstín betonu se však nemusí tak úplně podobat tomu, který jste našli na obalu barvy. Naopak, zabarvení betonu je ovlivněno mnoha faktory – mimo jiné i barvou cementu i písku. Hledejte pigmentové barvy do betonu a určitě neuděláte chybu.
Barvení je vhodné do interiéru i exteriéru
Kuchyně je bez debaty nejobývanější prostor ve většině domácností. A právě tady chcete jistě mít odolné a krásné podlahy, které však zároveň budou vypadat krásně. A proč také ne, vždyť leckde tato místnost z velké části nahrazuje i obývací pokoj. Aby se vám v takové kuchyni pobývalo dobře, měla by být nejenom vybavena vším, co je ke kreativnímu kulinářskému umění potřeba, ale vyhrát byste si měli také s jejím designem. To přitom nutně neznamená, že musíte za nábytek utratit statisíce nebo že byste museli kupovat tu nejodolnější podlahovou krytinu. Naopak. Stačí vše pečlivě promyslet a naplánovat a vystačit si můžete i se staršími a zrenovovanými kousky.
Barvení betonu v interiéru i exteriéru je zcela shodné – tedy pokud máte tu možnost a vyléváte například podlahy od základu. Pokud jste tuto fázi přípravy betonu „prošvihli“, pak vám nezbude nic jiného, než ho natřít vhodnou barvou.
Oddělte jednotlivé části kuchyně
Kuchyňský středový ostrůvek je velmi pohledná i praktická záležitost, která ale vyžaduje určitý prostor k tomu, aby spíše nepřekážela. K tomu je zapotřebí alespoň metr volného prostoru mezi ostrůvkem a protilehlým nábytkem, aby bylo dost prostoru pro práci a také otevírání dvířek a zásuvek. V opačném případě hrozí, že se třeba dvířka trouby nebudou otevírat úplně, anebo budete neustále narážet do nábytku. A právě tento praktický kousek kuchyně můžete opticky odlišit jinak zbarvenou betonovou podlahou. Vypadá to velmi efektně.
Nemáte ne podobné řešení místo? Nevadí. Nemáte-li místo na středový ostrůvek, nahraďte ho vozíkem. Na trhu jsou však dostupné přesouvatelné vozíky, které mohou fungovat podobně jako ostrůvek a nezaberou tolik místa.