Jak obarvit látku

Na první pohled může vypadat celý proces složitě, ale není tomu tak. Ukážeme vám, jak obarvit látku, aby byl výsledek skutečně dokonalý a použitý postup maximálně jednoduchý. Snadno tak dodáte šmrnc svému starému oblečení nebo zakryjete nežádoucí skvrny a flíčky.

Existuje spousta důvodů, proč své oblečení nenosíme. Pomineme-li špatně zvolenou velikost nebo střih, bývají tou největší potíží nevhodně zvolené barvy, případně nevzhledné skvrny na látce. A přebarvení takového kousku oblečení dokáže vyřešit oba problémy najednou, a navíc do našeho šatníku vnese tolik očekávanou vlnu čerstvosti a perfektního vzhledu.

Další obtíží může být i přebarvení oblečení v pračce. I jedna obyčejná červená nebo černá ponožka dokáže z várky bílého prádla udělat zapraný cirkus, který se hodí tak nanejvýš na zahradu. Ovšem i s tím si dokáže barvení látek dobře poradit. A samozřejmě dodá nový šarm i oblečení, které jste naopak nosili a prali tak často, že o své původní barvy už téměř přišlo.

Jak obarvit látku

Nejjednodušším způsobem barvení látek je postup, využívající pračku. Neumažete si tak své kuchyňské nádobí a vlastně se vůbec o nic nestaráte. Stačí zakoupit vhodné barvy a postupovat podle návodu. Mimochodem barvu na textil seženete v každé lepší drogerii, ale také v obchodech s hobby potřebami apod.

Barvu vybírejte podle současného odstínu oblečení, které se chystáte barvit. A nezapomeňte na to, že barvy na textil fungují úplně stejně jako vodovky, takže smícháním červené a modré si můžete jednoduše připravit fialovou apod.

Návod na barvení látek v bubnu pračky

Pamatujte si, že nejlepší účinek má barvení na lněné nebo bavlněné oblečení, syntetické materiály se naopak nemusí obarvit prakticky vůbec. Barvu rozmíchejte v nádobce s vodou a přidejte sůl – obvykle jednu až dvě lžíce podle návodu na obalu barvy.

Do bubnu pračky vložte oblečení, které chcete obarvit, přilijte barvu, přisypte sůl a zapněte na běžný program (opět se řiďte návodem, některé barvy potřebují vyvařování). Zapněte a počkejte si na výsledek. Prádlo stačí usušit a okamžitě obléknout. Barva chytí na látku absolutně rovnoměrně bez světlých nebo tmavých míst a použijete-li sytější barvy, zakryjete i všechny případné nevzhlednosti včetně zapocených podpaží apod.

Co byste ještě měli vědět

Pokud barvíte prádlo v bubnu pračky, vždy existuje riziko, že nějaká barva uvnitř zůstane. Proto obětujte tomuto procesu ještě jeden dlouhý prací cyklus, při kterém vložíte do bubnu i kousek staré textilie, která poslední zbytky barvy skvěle vychytá. A naprostou sázkou na jistotu jsou pak ubrousky proti zabarvení prádla, které rovněž seženete v drogerii. Zvláště u bílé barvy by mohl malý zbyteček červené nebo zelené představovat skoro katastrofu.

Zanechte odpověď