Vlivem výchovy, rodinného a sociálního prostředí panuje v našem prostředí zažité klišé, že se špenát ochucuje česnekem. Mnoha lidem na základě této představy by špenát bez česneku připadal mdlý. Ale stačí nahlédnout třeba do nějakých zahraničních kuchařských knih, anebo na zahraniční gastro webové stránky, podívat, čím se dochucuje špenát v jiných zemích, a pak to vyzkoušet. Jak ochutit špenát?
Špenát má svou typickou vlastní chuť
Špenát je zelenina s velmi starou historií. Lidé si jej oblíbili právě pro jeho chuť, kterou se odlišuje od jiné listové zeleniny.
Špenátovou chuť konzument nejlépe pozná na syrovém špenátu. U nás nikdy nebylo zvykem syrový špenát pojídat. Až v posledních třiceti letech, když jsme poznali zahraniční způsoby stravování, syrový špenát akceptujeme. I když většinou v nějaké salátové směsi, v níž se špenát dělí o svou chuť s jinou zeleninou a se zálivkou.
- Ze zálivek je asi nejběžnější vinaigrette nebo bylinkové oleje či aromatické oleje.
- V anglosaských zemích je zvykem podávat syrové špenátové listy skoro ke každému jídlu. Jen tak samotné, jako se u nás podávají třeba listy hlávkového salátu. Anebo se koření pomerančovou kůrou, sekanou mátou.
Český špenát nemusí jen s česnekem
Tepelně upravený špenát (ať se jedná o špenátový protlak nebo dušené špenátové listy) se v české kuchyni sice koření česnekem, ale to pravidlo neplatí vždy a všude.
- V mnohých domácnostech se připravuje špenát jako mozeček: Cibulový základ, špenát, vejce a hrst strouhanky, aby se neoddělovala voda. Koření se jen solí a mletým pepřem. Tento typ špenátu se podává jako typické letní jídlo s novými bramborami. Chutná hlavně dětem a ženám.
- Ve starých českých kuchařských knihách se do špenátu (varianta s česnekem nebo i bez česneku) doporučuje muškátový květ nebo muškátový oříšek. Toto koření se zejména hodí v recepturách, podle kterých se špenát zalévá mlékem nebo smetanou
- Ve starých „oficiálních“ recepturách pro restaurace a jídelny je špenát dusí podlitá hovězím bujonem, což se také odrazí na chuti (hovězím bujonem ovšem není míněna průmyslová kostka, kterou někteří lidé místo skutečného vývaru používají).
Profesionální a zkušení amatérští kuchaři jsou názoru, že chceme-li chuť špenátu „dokonale zabít“, použijeme na jeho dochucení kořenící směsi typu vegeta & podobné.
Jak ochutit špenát: Zahraniční tipy
V zahraničních receptech se jako koření do špenátu objevují například kombinace:
- Kurkuma, chilli, česnek, cibule, čerstvý zázvor, zelené chilli, garam masala a citronová šťáva.
- Cibule, sekané červené chilli, mletá paprika, čerstvý zázvor, citronová kůra i šťáva, dýňová semínka
- Pršut, petrželová nať, tymián, česnek, bílé víno nebo vermut, pórek, parmazán, muškátový oříšek, citronový šťáva
- V Německu se špenát nejčastěji dusí na másle a podává se špetkou soli, pepře a muškátového oříšku. V německých receptech lze najít kombinace koření na špenát: sůl, cibule, smetana, granulovaný nebo čerstvý česnek, černý pepř, muškátová oříšek. Nebo sůl, smetana, cibule, petrželka, kerblík, mletý zázvor.
- V arabských receptech najdeme špenát kořeněný česnekem, koprem, solí, pepřem a závěrečnou dávkou jogurtu.
Kde a jak sehnat zahraniční recepty na špenát
V současné době, kdy je internetové připojení samozřejmostí skoro v každé domácnosti, není vůbec žádný problém zahraniční recepty na úpravu špenátu vyhledat. A nemusíme být žádnými polygloty. Stačí nejprve zadat do internetového překladače heslo „špenát recept“, zvolit potřebný jazyk a pak příslušný cizojazyčný výraz zadávat do vyhledávače. Nabízené recepty si pak nástrojem “přeložit do češtiny“ necháme vytvořit rámcově srozumitelnou verzi, pochopit postup a už se může vařit špenát a pokrmy se špenátem z celého světa. Ale tento postup snad vůbec není třeba připomínat, to zná každý. Jednou provždy se tak můžeme zbavit českého stereotypu à la film „Což takhle dát si špenát?“