Jak odpudit vosy

Tento hmyz v našich domech ani na zahradách nevidíme rádi. Poradíme vám, jak odpudit vosy za pomoci domácích tipů a prostředků. Překvapí vás, jaké zdánlivé maličkosti mohou opravdu skvěle fungovat. Také vám ukážeme, čím si vosy k sobě domů a na zahradu lákáte, aniž byste o tom věděli.

Vosa se mohou stát závažným problémem, zejména pokud jste na ně alergičtí. Zatímco na zahradě se dokáží postarat o velké množství škodlivého hmyzu, v našich domovech už samozřejmě tak vítané nejsou.

Odpuzení vos

Především zjistě, kudy k vám vosy pronikají. Zkontrolujte, zda na dveřích a oknech nejsou praskliny, netěsná místa a roztrhané síťky. Vosy si mohou stavět hnízda ve stěnách, takže se se zjištěnými nedostatky vypořádejte rychle.

Postarejte se také o to, aby je k vám domů nic nepřitahovalo. Pořiďte si nádobu na odpadky se vzduchotěsným víkem. Vosy hledají jídlo kdekoli, a pokud budou vaše koše snadno dostupné, rády se usadí poblíž. A to samé platí pro popelnice. Venku pak okamžitě uklízeje vše, co bylo rozlito nebo rozsypáno. Pokud na vašem dvoře najdou vosy něco, co se dá snadno sníst, rychle se vrátí, a navíc v mnohem větším počtu.

Vezměte si na pomoc maketu

Bojíte se, že se u vás vosy usadí? Umístěte falešné hnízdo v okolí domu. Snadno je koupíte v zahradnictví nebo on-line. Vosy mají tendenci se jiným hnízdům vyhýbat, takže je tím z vaší zahrady prakticky vyženete.

A co balkón? Rozvěste na něm čistící ubrousky třeba na brýle nebo i ty na dětské zadečky. Vosám nevoní, takže se rády vystěhují. Vosy přitahují sladké vůně, proto nepoužívejte ani silné parfémy nebo domácí osvěžovač vzduchu. A stejně zapovězené jsou v případě krize i světlé barvy a květinové vzory.

Další možnost? Pasti

Účinným způsobem, jak se zbavit vos, je rovněž používání pastí s návnadovou látkou. V zahradních obchodech si můžete koupit celou řadu takových zařízení a naplnit je libovolnou tekutinou, například sladkými sirupy nebo pivem.

Pasti na vosy umístěte mezi hnízdo a místa, která rády navštěvují. Neměly by však být příliš blízko samotného hnízda, protože budou díky tomu méně účinné (vosí dělnice zpravidla nehledají jídlo poblíž hnízda – spíše se rozlétají do okruhu několika set metrů).

Domácí past na vosy

Nebudete toho potřebovat příliš, budou vám stačit jen velké plastové lahve. Proces jejich výroby netrvá dlouho a nevyžaduje speciální dovednosti. Každá past pak denně dokáže odchytit asi tucet vos.

A jak na to?

Hrdlo láhve je odřízněte a vložte opačně („trychtýřem dolů“) do zbylé části. Upevněte lepicí páskou, lepidlem nebo sešívačkou. Vložte dovnitř návnadu na vosy. Líbí se jim zejména ovoce, cukrový sirup, med, džem, limonáda, kvas a samozřejmě pivo. Umístěte past na vhodné místo a vosy chycené uvnitř denně likvidujte. Tato metoda sice neposkytuje stoprocentní ochranu před tímto hmyzem, ale výrazně snižuje počet vos v okolí a také před nimi odkáže ochránit vaši úrodu – třeba meruňky nebo hroznové víno.

Zanechte odpověď