Jak odstranit chemopren

Jde o jedno z nejpoužívanějších lepidel v našich domácnostech. A není divu, že čas od času ukápne i tam, kam nemá. Zajímá vás, jak odstranit chemopren? Není to tak těžké, jak se může zdát. Poradíme vám, jak ho spolehlivě dostat pryč a nezpůsobit přitom ještě další škody.

Chemopren dokáže slepit prakticky vše. Poradí si s rozlepenou obuví, utěsní prostory okolo vany, zpevní nábytek apod. A co udělat ve chvíli, kdy jeho použití narazí na vaše limity?

Je-li chemopren na nějakém tvrdém povrchu, stačí si vzít k ruce velkou špachtli. Pak už si stačí přibrat jen velkou dávku trpělivosti nebo si pomoci ředidlem. Na chemopren sice existuje to speciální, aleje to celkem zbytečné bez problémů si poradíte i s obyčejnými ředidly na lepidla z obchodu.

Když totiž chemopren dostatečně ztuhne, je jeho spoj stejně pružný, což způsobuje, že lepidlo drží pohromadě i na velmi namáhaných místech. Špachtlí ho tak stačí z povrchu jen trochu odtlačit a zbytek se už pak zařídí sám. Budete si připadat, jako byste odstraňovali čerstvou žvýkačku. Při použití ředidla ho nezapomeňte otestovat na malém kousku povrchu, který se snažíte od chemoprenu očistit. Může na něm totiž zanechat nevzhledné skvrny a nábytek nebo třeba vanu nehezky poničit.

Ovšem je-li vrstva chemoprenu stará a opravdu důkladně zatvrdlá, pak už tento jednoduchý postup řešení nemusí pomoci. Vyzkoušet tak lze třeba toluen. Podle některých zdrojů je ještě lepší i aceton nebo nitroředidlo. A pomoci může i odstraňování zatepla. Chemopren se tak nebojte nahřát třeba fénem. Ovšem pozor na nebezpečné výpary z ředidel! Vždy pracujte při otevřeném okně nebo zajistěte vhodné odvětrání prostoru jiným způsobem!

Chemopren na oblečení

Pokud si od chemoprenu umažete třeba své oblíbené tričko, ještě není nic ztraceno. Jakmile zaschne, dá se totiž bez problémů odrolit. Je to ovšem práce na delší dobu, tak se na to připravte. Opravdu je nutné zaschnutí na vzduchu, vložíte-li inkriminovaný předmět např. do mrazáku, může se chemopren zažrat do látky tak, že už ho nikdy dolů nedostanete.

Bohužel ředidla obvykle použít nelze. Chemopren by sice odstranily, ovšem ve většině případů i nenávratně poškodí látku pod ním. A pokud to nepomůže, pak vyzkoušejte ještě další postup. Nechte chemopren zaschnout a následně oškrábejte všechny tuhé zbytky, co nejvíce to půjde. Dobře to jde třeba plastovým hladítkem na tapety nebo kreditní kartou. Oblečení ponořte do studené vody a vetřete do něj libovolný tekutý prací prostředek.

Následně strčte oblečení do pračky a vyperte ho nejvyšší teplotu – minimálně 40 °C, lépe však 60 °C. Tento postup zabírá na většinu chemoprenového znečištění. Pokud se však nezadaří ani tentokrát, nejspíš vám nezbude nic jiného, než oblečení vyhodit.

Zanechte odpověď