Jak odstranit etiketu z láhve

Unavuje vás boj s otravnými papírovými štítky před každým zavařováním? Už nemusí. Poradíme, jak odstranit etiketu z láhve snadno, rychle a opravdu beze stop. Je to opravdu jednoduché, uvidíte sami.

Kdysi se v průmyslu používaly především jednoduchá lepidla na bázi škrobů, která se od skla odlupovala prakticky sama. Tyto časy jsou bohužel nenávratně pryč. Důraz na vysokou kvalitu práce je bohužel patrný i tady, taková etiketa pak vydrží prakticky všechno, ovšem o to úporněji se s ní budeme se s ní budeme potýkat.

Na výběr máme v zásadě z mokré metody, chemické metody a profesionálního odstraňovače etiket, který používají například vinaři. A kterou z nich si vybrat?

Jak odstranit etiketu z láhve

Mokrá metoda

Nejprve zjistíme, zda tato metoda bude fungovat. Láhev vložíme pod teplou tekoucí vodu a začneme usilovně pracovat drátěnkou. Jestliže po 2-3 minutách budeme slavit úspěch, má rozhodně cenu tento postup zkoušet. A jak na to?

Horkou vodu nalijeme do dřezu nebo dostatečně velké a odolné mísy či hrnce. Všechny lahve, které mají stejnou etiketu jako ta, kterou jsme dříve testovali, vložíme do horké vody a necháme vodu, aby dělala svou práci. Po 10-15 minutách se měly etikety z lahví samy oddělit. Zbytky lepidla (pokud nějaké jsou) pak odstraní houbička a saponát.

Chemická metoda

Zní to hodně vědecky, ale ve skutečnosti to tak složité není. Pokud etikety nereagují na vodu, zkuste univerzální rozpouštědlo. Spíše husté, než to s nízkou viskozitou. Fajn může být třeba toluen. Někdy pomůže i obyčejný kuchyňský olej, kterým etiketu natřete a necháte pár minut (nebo desítek minut) působit. Zbytky lepidla odstraníme stejně jako v předcházejícím případě.

Profesionální metoda odstranění štítků

Zajímá vás, jak si s etiketami na lahvích poradí velkozpracovatelé? Pořídí si na ně speciální chemii. Takže pokud i vy stojíte před podobným problémem, poohlédněte se po výrobcích, označovaných jako Wine Label Remover nebo Wine Label Lift. Větší šanci budete mít v zahraničí, u nás bývají k vidění jen zřídka. Pokud však vaříte marmelády pro celé příbuzenstvo, nebo se dokonce snažíte tímto způsobem trochu přivydělat, a chcete, aby vaše výrobky působily reprezentativně, určitě stojí jeho sehnání za pokus.

Tip navíc: když to nejde, použijte chirurgickou metodu

Jestliže žádná z výše uvedených metod nepřinese očekávané výsledky (a profesionální odstraňovač nemůžete sehnat), vsaďte na trochu ruční práce. Opatřte si ostrý skalpel nebo opravdu ostrou břitvu po dědečkovi a pusťte se do toho. Etiketu z lahve jednoduše seškrábete. Tato metoda má 100% účinnost, ale také vyžaduje mnoho nervů a času. Její účinnost lze podpořit použitím některého z univerzálních rozpouštědel.

Zanechte odpověď