Jak odstranit izolepu

Někdy se prostě tomuhle šikovnému vynálezu nechce váš nábytek, okna nebo třeba stěny opouštět a když přece uspějete, stále po sobě zanechává zbytky lepidla. Ale my vám ukážeme, jak odstranit izolepu tak šikovně, abyste si s něčím podobným nemuseli dělat starosti.

Odstranění této pásky z umělé hmoty je občas docela obtížné. Pokud se jí totiž chcete zbavit, můžete snadno omylem poškodit i povrch, na kterém je přichycena. Možná budete muset vystřídat větší množství nejrůznějších postupů, než konečně objevíte ten pravý. A kterým začít?

Princip odstraňování izolepy je jednoduchý – začněte nejjemnějšími prostředky a v případě potřeby postupně přistupujte k těm agresivnějším. Nejdříve proto doporučujeme pásku namočit teplou vodou a počkat, dokud nezměkne a nezačne se odchlipovat.

Pokud se to nepodaří, můžete sáhnout po prostředku na mytí nádobí. Dalším tradičním a obvykle velmi účinným způsobem je namazání izolepy nebo jejích zbytků tukem. Pokud se bojíte, že by mastné skvrny mohly na podkladovém materiálu zůstat (např. na omítce nebo některých typech kamene), raději předem vyzkoušejte postup na menším kousku. Tuk usnadňuje seškrabání pásky, což se nejlépe provádí za pomoci pevné, tenké plastové špachtle. A můžete vyzkoušet i nečekaný prostředek – obyčejnou gumu na papír a zbytky izolepy jednoduše vygumovat. Na některých materiálech to jde překvapivě rychle.

Odstraňování dalších druhů lepicích pásek

Na našem trhu ovšem existují i lepicí pásky dokonale necitlivé na mastnotu, vodu i domácí čisticí prostředky. Pokud na takovou také narazíte, pak si zapamatujte, že jejich zbytky z mohou být odstraněny teplem. Obvykle se zahřívají se fénem a poté seškrabují plastovou špachtlí. Můžete také použít elektrickou tepelnou pistoli, ale dejte si pozor na odkapávání zbytků rozžhaveného plastu na podlahu. A samozřejmě vlny použitého horkého vzduchu mohou také poškodit předměty v okolí.

Můžete také použít žehličku a izolepu zahřát skrze kuchyňskou utěrku nebo podobný prostředek. Ovšem pokud se i teplo ukáže jako neúčinné, nezbude vám nic jiného, než sáhnout po chemii.

Můžete si vybrat z řady profesionálních přípravků na odstranění izolepy, dostupných obvykle v obchodech pro kutily. Bývají baleny v plastových rozprašovačích pro snadnější použití. Ty nejlepší (a nejdražší) obsahují dipenten. Ovšem pokud byste chtěli sáhnout spíše po domácích možnostech, pak by se mohl hodit také:

  • benzín
  • nejrůznější rozpouštědla
  • petrolej
  • terpentýn

Než je použijete, ověřte si jejich bezpečnost na malém kousku ošetřovaného materiálu. Na příklad rozpouštědla jsou zvláště nebezpečná pro plasty a různé nátěry, stejně jako pro kovové povrchy. Nezapomeňte také na ochranné rukavice, masku a brýle pro vaši větší bezpečnost.

Zanechte odpověď