Jak odstranit měděnku

Možná to také znáte. Rádi používáte cenné bábovkové formy nebo hrnec z mědí po babičce, ale ani když je sebelépe vycídíte, nikdy se nelesknou tak, jako když to dělala ona. A co teprve zelené skvrny? Poradíme vám, jak odstranit měděnku a vyčistit měď tak, aby zůstala dlouho krásná a bez chyby.

Mlýnek na kávu, misky vah, měděné formy na pečení, svícny, zahradní nábytek – to všechno může být ve vícegenerační domácnosti právě z mědi. A jde o velmi cenné kousky, vždyť dnes se měděné předměty prodávají za nemalý peníz! A jak na to, aby vypadaly pořád skvěle a bez sebemenší chybičky? Ať už se na nich objevila měděnka nebo ne, rozhodně jim věnujte řádnou péči!

Jak odstranit měděnku

Aby se měď doopravdy leskla

Chceme-li přikročit k čištění měděných domácích pamětihodností, pak ty opravdu dobře opečovávané stačí jen vyleštit. Bohužel měď je sice velmi efektní na pohled, ale zároveň velmi náchylná na znečištění. Naše babičky se snažily tomuto nepříjemnému stavu předcházet natíraním měděných předmětům olejem. Ale pozor, byly-li lakované, mohl olej způsobit nepěkné skvrny. V takové případě přicházela na řadu směs teplé vody a vinného octa.

Věděli jste, že: nádoby z cínu se leštily pro změnu teplým pivem?

Jak odstranit měděnku

Jestliže se už povrch měděné nádoby zazelenal, nezbývá, než přikročit mechanické očistě. V ideálním případě měděnku odstraňte jemným kartáčkem, houbičkou nebo šmirgl papírem. Musí mít velmi jemnou zrnitost či strukturu, aby na povrchu nezanechaly rýhy. Existují i speciální nástavce na vrtačky, které většinu těžké práce udělají za vás.

Jestliže to nepomůže nebo je povrch předmětu příliš členitý, vezměte si k ruce roztok vody, soli, vodného čpavku a křídy. Namočte do něj hadřík a postižená místa potírejte tak dlouho, dokud se opět nelesknou.

Další možností je i roztok kyseliny dusičné, který měděnku „rozpustí,“ ale zároveň na měď nepůsobí agresivně a nebude zodpovědný za další korozi. Z tohoto důvodu není doporučována např. kyselina sírová, která sice měděnku odstraní rychle, ale zároveň přispívá i k jejímu rychlému návratu.

Skvělým tipem pro čištění měděnky je také sidol, běžně dostupný v drogeriích. Stačí ho nanést na hrubší hadřík a čistit a čistit. Navíc dodá měděnému povrchu příjemný a dlouhotrvající lesk.

Měděné nádobí dobře prohlédněte

Při čištění nezapomeňte nahlédnout také do vnitřcích částí nádob. Pátrejte právě po poškození měděnkou nebo po odloupnutí případného krycího materiálu – např. laku. Jestliže podobné známky poškození objevíte, není už nádoba bohužel vhodná ke styku s potravinami – otrava mědí může být velmi nebezpečná. Odteď vám tedy forma na bábovku, mlýnek nebo hrnec poslouží už jen jako zajímavá retro dekorace. Dvakrát ročně ji přeleštěte, více péče rozhodně potřebovat nebude.

Zanechte odpověď