Náplast se může použít k překrytí drobné odřeniny, ale třeba i k zakrytí rány po lékařském zákroku. Když už ji na sobě máte, můžete se pak pozastavit nad tím, jak ji co nejšetrněji sundat. Někdo to může vnímat jako vyloženě bolestivou akci, zvláště děti z toho mohou mít strach. Jak se dá sundávání náplasti provést tak, aby vás to nebolelo? Jak odstranit případné zbytky lepidla z povrchu kůže?
Obtížnost sundávání náplasti se odlišuje vždy dle toho, kde ji máte umístěnou. Větší problém je sundat si náplast, kterou byla pokryta větší plocha kůže. Stejně tak se situace zhoršuje, pokud je náplast na nějakém citlivém místě – např. v blízkosti oka.
Co nejrychleji strhnout
Najdeme jistě mnoho vyznavačů této metody. Prostě co nejrychleji škubnout náplastí, aby to zabolelo co nejkratší dobu. Svérázní tatínci nebo dědečci ještě mnohdy u dětí odpoutají pozornost třeba stoupnutím na nohu a současným stržením náplasti. Pokud vám to vyhovuje, i to je možnost.
Pomocníci z lékárny
V lékárně můžete zakoupit odstraňovač náplasti, který je ve formě spreje. Náplast odstraní bezpečně a bezbolestně. Můžete ho použít na jakýkoliv druh náplasti a není problém, pokud by se látka dostala do blízkosti poranění. Nastříká se na náplast ze vzdálenosti zhruba 15 centimetrů a pak už jen pár sekund vyčkáte před jejím sejmutím z kůže.
Na obdobném principu funguje i v lékárnách dostupný roztok, kterým náplast potřete. Pomůže i s odstraněním zbytků lepidla. Další variantou z lékárny jsou čtverečky napuštěné tekutinou, která vám opět pomůže náplast odlepit.
Další rady
Pokud nemáte pod náplastí místo, které není vhodné máčet, můžete nechat náplast odmočit třeba ve vaně nebo ve sprše. V případech, kdy kontakt s vodou není žádoucí, můžete vyzkoušet další domácí prostředky. Vše tak trochu ale závisí na typu použité náplasti. Někdy pomůže potřít přilepené části olejem (dětským olejíčkem, tea tree nebo třeba olivovým), můžete na to vyzkoušet i šampon. K odstranění zbytků náplasti se osvědčují opět olejíčky nebo benzín z lékárny.