Jak odstranit propisku z koženky

Zamysleli jste se při psaní nákupu nebo vám neposedné dítko uzmulo propisku z kabelky? I když se už katastrofa stala, její dopady lze minimalizovat. Poradíme vám jak odstranit propisku z koženky i z jiných materiálů.

Pravidlo číslo jedna. Jednejte hned!

Propisky jsou pěkné potvory, protože se do jakéhokoliv materiálu dokáží v krátké době doslova „prožrat.“ Čím dříve tedy s čištěním začnete, tím spíše se vám povede škody minimalizovat. Naopak propiska stará několik dní se z podkladu bude pouštět jen neochotně, a dost možná také vůbec. A co si vzít k ruce?

Jak odstranit propisku z koženky

Jak odstranit propisku z koženky? Pomůže vám líh i lak na vlasy

Koženka je asi v očích majitelů moderních interiérů tím nejoblíbenějším materiálem. Bohužel je náchylná také na tvorbu nejrůznějších fleků a skvrn. Místo vyčištění ji tak snadno můžete ještě více poznamenat. A jak tomu předejít?

Na prvním místě v mytí koženky jsou jednoznačně dětské ubrousky. Hodí se pro pravidelnou údržbu i jako první pomoc pro některé typy skvrn, mezi něž patří i některé propisky.

Pokud ubrousky nepomohou, sáhněte po laku na vlasy. Postižené místo nastříkejte, nechte mírně zaschnout a setřete. Spolu s lakem by se měla odloupnout i špína. Samozřejmě používáme čisté laky bez přídavku flitrů nebo jiných cizorodých složek.

Že lak nemáte po ruce nebo tato stará osvědčená metoda selhala? Pak je na řadě čistý líh. Nakapejte si ho na měkký hadřík a postižené místo vyčistěte. Ale pozor, líh může někdy poškodit barvu sedačky, takže první experimenty provádějte na hůř viditelném místě.

A to samé platí i pro jiný alkohol. Dobře se osvědčily třeba pánské vody po holení s jeho přídavkem nebo čistá vodka či slivovice. Vždy však platí, že není vhodné nechávat působit toto médium příliš dlouho, jinak může být vyčištěné místo oproti svému okolí už navždy světlejší.

Poslední záchranou bývá odlakovač na nehty. Přítomný aceton si obvykle s propiskou poradí.

Propiska vs. látková sedačka – co na ni platí?

Pokud máte doma sedačku se speciální povrchovou úpravou, nemusíte si zpravidla s odstraňováním propisky dělat starosti – prostě ji setřete vodou s kapkou saponátu. Je dobré vědět, že tuto impregnaci je vhodné každý rok obnovovat, pomůže vám s tím specializovaná firma.

Pokud jste přípravu zanedbali, vrhněte se na čáry od propisky s kartáčem, teplou vodou a jarem. Sice bude pak látka dva dny schnout, ale výsledek bývá pozitivní.

Jestliže voda nestačí, zajděte do obchodu pro pěnové čističe na čalounění. Na malé plochy postačí i obyčejný Vanish určený na prádlo, věší plochy si však žádají profesionální přístup.

A tajný tip ze spíže? Voda s octem v poměru 1:10. Sice to nějakou dobu příliš nevoní, ale když si dáte tu práci a vyčistíte tak celou sedačku, získáte nejenom čisté posezení, ale také mnohem krásnější barvy.

Zanechte odpověď