Jak odstranit rez z dlažby

Chcete, aby vaše koupelna nebo třeba okolí venkovního bazénu zářilo perfektní čistotou? Pak se vám budou hodit naše tipy a triky na to, jak odstranit rez z dlažby. Nemusíte do obchodu pro drahé čističe. Vystačíte si s tím, co najdete doma v kuchyni nebo třeba v garáži.

Vzali jsme si na paškál hned několik osvědčených způsobům odstraňování rzi z dlažby a dalších, obtížně čistitelných povrchů. Využijete tak třeba citronovou šťávu, sůl, vinný ocet, sodu bikarbonu či brzdovou kapalinu. Dokud to nevyzkoušíte, neuvěříte, jak jsou tyto postupy účinné.

Jak vyčistit rez z dlažby

Čerpali jsme se zásobárny receptů našich babiček, ale i zcela moderních postupů, které nabízejí osvědčená fóra pro domácí kutily a bydlenky. Jaký z našich tipů a triků si vyberete vy?

Brzdová kapalina – jednoduché a prosté

Dostali jste na starost opravdu zanedbanou koupelnu s vrstvami rzi, které by mohly směle lákat zkušené archeology? Pak si s ruční prací příliš nevystačíte. Místo toho použijte osvědčený trik. Z garáže vezměte brzdovou kapalinu, nalijte ji opatrně na všechna postižená místa a nechte působit alespoň 30 minut. Nezapomeňte dobře větrat a s touto nebezpečno substancí pracovat výhradně v rukavicích. Poté uvolněnou rez dočistěte a vše opláchněte čistou vodou. Koupelna bude jako nová.

Náš tip: nebojte se brzdovou kapalinu použít ani na zažloutlou vanu nebo dokonce černá místa. Funguje stejně spolehlivě a rychle.

Vinný ocet a obyčejná sůl dokáží zázraky

Že nemáte zrovna brzdovou kapalinu po ruce? Nevadí. Sáhněte do kuchyňských zásob. Stejně dobře vám totiž poslouží i vinný ocet a kuchyňská sůl. Ve sto mililitrech tekutiny rozmíchejte dvě lžíce soli a směs nalijte na místa postižená rzí nebo černými skvrnami. Opět nechte působit půl hodiny, smyjte horkou vodou a máte hotovo. Případné zbytky můžete dočistit ručně nebo postup opakovat.

Náš tip: Vinný ocet je ke koupelnovému vybavení šetrnější, než ten obyčejný. Ale nemáte-li ho, vystačíte si prakticky s jakýmkoliv. Jen dejte pozor na dobu působení a rezavá místa raději častěji kontrolujte.

Antikorozní ošetření i pro kovové prvky

Pravdou ovšem zůstává, že pokud původce „rezavého problému“ eliminujete, budete se se rzí na dlažbě (nebo kdekoliv jinde) potýkat více než pravidelně. Jsou-li jejím původcem například drobné šroubky a matičky, jednoduše je na pár dní naložte do octa, který budete pravidelně vyměňovat. Čas od času je dobré s lahví zatřepat, což podpoří uvolňování rzi z předmětu.

Větší předměty pak octem zkrátka postříkejte, nechte nasáknout alespoň 30 minut a rez odstraňte ručně, třeba za pomoci drátěného kartáče. Jakmile se dopracujete až k čistému kovu, ošetřete ho kašičkou ze sody bikarbony, kterou po pěti minutách smyjete čistou vodou. To zastaví reakci octa i další reznutí.

Zanechte odpověď