Jak odstranit samolepky z nábytku

Nezáleží na tom, zda máte pod palcem štítek s důležitými informacemi o zakoupeném nábytku nebo dětský obrázek, který vaše ratolest v náhlém záchvatu kreativity nalepila na skříň či komodu. Ukážeme vám, jak odstranit samolepky z nábytku, aniž by utrpěly vaše ruce nebo dokonce nervy.

Existuje několik šikovných pomocníků, kteří vám s celou procedurou rádi pomohou: voda, ocet, teplo, vazelína, olej nebo odmašťovač. Někdy je bohužel třeba vyzkoušet všechny postupně, abyste našli způsob, který právě na tu vaši samolepku platí.

Jak odstranit samolepky z nábytku

Jak odstranit samolepky z nábytku

Probereme si je pěkně popořadě od těch úplně nejjednodušších. Obrňte se tedy trpělivostí, rukavicemi a dalšími potřebnými pomůckami.

Teplá voda

Tento postup funguje zejména na samolepky papírové, ovšem jen u nábytku,který je proti vodě odolný. Určitě ho tedy nepoužívejte na neošetřené dřevo apod. Pod nábytek rozložte velkou osušku a následně samolepky namočte větším množstvím vody. Na svislých plochách pomůže hodně „nacucaná“ houbička na nádobí, kterou na chvíli na místo přiložíte, a poté vymačkáte. Někdy je třeba nechat vodu působit několik minut. Pak by měly jít samolepky pohodlně odstranit drsnou stranou houbičky, případně škrabkou a pinzetou.

Suché teplo

Samolepky s lesklým nebo jinak odolným povrchem obvykle dobře reagují na působení tepla. Vezměte si k ruce fén a pomalu je zahřívejte směrem od krajů ke středu. Nikdy však fén nedávejte blíže, než pět centimetrů k povrchu dřevěného nábytku, mohl by se poškodit. Pomalu zkoušejte samolepku odlepovat směrem od krajů, opět vám poslouží plastová škrabka. Nemáte-li ji, použijte třeba starou klubovou kartu apod. Samolepku průběžně dohřívejte.

Vazelína

Tam, kde voda nepůsobí, může ke slovu přijít vazelína, použijte tu obyčejnou z lékárny a dobře ji rozetřete po samolepce. Působit musí ovšem několik hodin, zato však nahradí specializované prostředky pro odstraňování lepidla.Vazelína pomůže i na zbytky lepidel po samolepkách.

Ocet

O něco rychleji půjde celý proces za použití octu. Nejdříve ho o všem vyzkoušejte na nějakém méně viditelném místě nábytku, abyste nepoškodili barvu. Nechte ocet působit pár minut, a pak samolepku odstraňte plastovou škrabkou.

Olej

Opravdu odolné typy lepidel také dobře reagují na obyčejný olej. Použijte ten obyčejný kuchyňský nebo dětský olejíček. Ideální je dávkování za pomoci jemné trysky, ale postačí i namočená houbička, kterou na místo na pár minut přiložíte. Vyhněte se však poutí olejů na surové dřevo, mohly by na něm zanechat nepěkné skvrny – mnohem horší, než původní nálepky. Na odstranění samolepky opět použijte plastovou škrabku.

A jakmile je vše hotovo, odstraňte zbytky lepidla ještě vazelínou nebo odmašťovačem. Nábytek bud zase jako nový. Zaručeně.

Zanechte odpověď