Jak odstranit vodní kámen ze skla

Přemýšlíte, jak odstranit vodní kámen ze skla, neúnavně se tvořící v kuchyni nebo v koupelně? Nezáleží na tom, zda potřebujete vyčistit svou oblíbenou konvici na čaj nebo zdi sprchového koutu. Ukážeme vám efektivní ekologické a levné domácí metody pro odstranění kamene se vším všudy!

A proč pátrat právě po těch domácích? Protože většina výrobků, určených pro odstraňování vodního kamene, obsahuje silnou kyselinu chlorovodíkovou, která sice rozpouští všechny vzniklé usazeniny, ale její zbytky na stěnách kuchyňského nádobí, vany nebo sprchy, mohou být pro naše zdraví škodlivé.

Jak odstranit vodní kámen ze skla

V kuchyni má vodní kámen v merku zejména skleněné vázy, džbány či konvice, které používáme denně. A jak obnovit jejich jas a bezchybnou průhlednost? Stačí je naplnit vodou, do které jsme přidali 10% ocet. Ten by měl z celkového objemu tekutiny tvořit cca jednu třetinu. Do tohoto roztoku přisypeme prášek do pečiva (1 sáček) a dobře promícháme. Pozor, tento roztok značně pění! Jakmile tento efekt ustoupí, dopusťte nádobu vodou tak, aby její hladina sahala až po okraj (kde bývá usazenin nejvíce). Nechte odpočívat 10 minut až 1 hodinu podle intenzity znečištění. Dobře omyjte a máte hotovo, nádobí je připraveno k opětovnému použití.

Do koupelny si připravte navíc Coca-Colu

Možná vás to překvapí, ale ať už se v koupelně rozhodnete vyčistit vodní kámen kdekoliv, bude vám stačit jedna univerzální směs, a to ve složení:

  • jedna lžíce jedlá sody
  • 1 lžička kyseliny citrónové
  • 1 šálek vinného octa
  • 1 šálek Coca-Coly (jen té pravé, s jinou to nefunguje)

Tato směs zdánlivě nesourodých ingrediencí skvěle čistí, dezinfikuje a dokonce odstraňuje plísně. Dlaždice a sanitární keramiku díky ní vyčistíte stejně rychle, jako dveře sprchového koutu a usazeniny na koupelnové baterii. A hodit se vám bude i při čištění kuchyňské trouby a dalších míst. Vždy však nezapomeňte všechny povrchy po skončení úklidu dobře opláchnout čistou vodou.

Čistá kyselina citrónová je užitečná také pro odstraňování extrémně odolných usazenin vodního kamene na smaltovaných površích, ale také uvnitř varné konvice. Ocet je zase jedním z nejlepších preventivních opatření, bránící tvorbě nežádoucích usazenin na jakémkoli povrchu. A malá sklenice Coca-Coly je jen sama o sobě schopná odstranit tuk, rez a po několika hodinách vyčistí i opravdu silně zanesenou záchodovou mísu. Stačí ji nalít a nechat působit.

Náš tip: je vaše baterie na sprchovém koutu opravdu silně zanesená vodním kamenem a nebaví vás její pravidelné drhnutí? Usnadněte si to. Smíchejte ocet s vodou v poměru 50:50, namočte do této směsi bavlněnou látku a obalte s ní ta nejproblematičtější místa. Vyčkejte 2-3 hodiny a usazeniny půjdou dolů prakticky samy.

Zanechte odpověď