Jak odstranit vosk z koberce

Jde o celkem častou nepříjemnost. Stačí trocha neopatrnosti, špatně nakloněná svíčka a katastrofa je na světě. Poradíme, jak odstranit vosk z koberce za pár minut, a s trochou štěstí úplně bez následků.

Je bohužel fakt, že nejlépe se odstraňují vosky bezbarvé nebo světlé. Například agresivní červená se může do vláken jakékoliv textilie doslova zažrat, a zůstane tam, i když už bude veškerý vosk dávno pryč. Ale rozhodně se nevzdávejte, pokud se vám něco podobného povedlo. Stále existuje šance, že s trochou péče bude koberec zase jako nový.

Jak odstranit vosk z koberce

Jak odstranit vosk z koberce? Hlavně na nic nečekejte!

U koberce je velmi důležité jakékoliv znečištění řešit hned. Jinak se špína zašlape ještě hlouběji do vláken a jen tak ji odtud nedostanete. K vyčištění koberce si připravte:

  • kostky ledu
  • příborový nůž
  • savý papír
  • žehličku

V žádném případě se nesnažte odstranit vosk ještě teplý. Naopak, zchlaďte ho tak, až se začne lámat. Ideální jsou pro tento účel kostky ledu, zabalené v sáčku (to aby koberec zbytečně nenabíral vlhkost). Ale postačí cokoli, co najdete v mrazáku – třeba i balíček zeleniny do polévky, maso nebo mrazící válečky.

Led přiložte na skvrnu a nechte působit tak dlouho, dokud nepůjdou okraje skvrny odlámat. Udělejte to, co nejvíce to půjde, a pak si vezměte k ruce příborový nůž a začnete škrábat a vydrolovat z koberce co nejvíce vosku. Během čištění můžete opět jednou nebo dvakrát vosk nechat znovu zmrazit – je to dobré zejména u koberců s vysokým hustým vlasem, ke trvá vydrolování zbytků vosku ručně násobně déle.

Jakmile máte pocit, že víc už toho vlastními silami nesvedete, přistupte k dalšímu kroku. Na skvrnu přiložte savý papír, nahřejte žehličku (raději na menší teplotu) a začnete po místě přejíždět tam a zpět, dokud se vosk úplně nerozpustí a nezačne se vpíjet do papíru.

Náš tip: Místo savého papíru lze použít i papírový pytlík na pečivo.

Podle množství vosku papír několikrát vyměňte. Dávejte také pozor, abyste žehličkou přejížděli výhradně po papírové vrstvě, jinak si můžete na koberci vytvořit nepěkná spálená místa. Pokud se vosk rozpouštět nezačne, opatrně přidávejte teplotu. Pokračujte tak dlouho, dokud není veškerý vosk pryč.

Závěrečné dočištění koberce

Teď už je většina vosku (nebo ještě lépe úplně všechen) dávno pryč. Přesto mohou na koberci zůstat nepěkné matné skvrny. Použijte na ně čistič na koberce – nastříkejte na očištěná místa dobře vysajte papírovými ubrousky. Místo vyluxujte, zvláště jde-li o koberec s dlouhým vlasem. Je-li na místě stále ještě patrná nějaká stopa předchozí nehody, použijte líh.

Malé množství nakapejte na kuchyňskou houbičku a pomalu přejíždějte její jemnou stranou tam a zpět. Opět odsajte přebytečnou vlhkost. Nakonec opět vysajte, abyste koberci vrátili původní texturu.

Zanechte odpověď