Jak odstranit zápach kočičí moči

Někdy se stává, že kočka upřednostňuje před svou vlastní toaletou jiná místa. Což nás ovšem obvykle staví před problém jak odstranit zápach kočičí moči. A to i v případě, že se jedná o jednorázové „překvapení.“

Nejprve bychom měli najít skutečný důvod, proč kočka nechce používat svůj záchůdek. Možností je hodně – souviset to může s mnohdy problematickou teritorialitou koček (v takovém případě je nejlepším řešením sterilizace nebo kastrace). Ovšem může jít také o zdravotní nebo behaviorální důvody – možná zvolená podestýlka kočce jednoduše nevyhovuje.

Moč kočky se vyznačuje opravdu charakteristickým, intenzivním a nepříjemným zápachem a její odér se dokáže vznášet ve vzduchu po opravdu dlouhou dobu. A jak ho odstranit? Při výběru nejúčinnější metody nebo použitého detergentu je třeba ze všeho nejdříve věnovat pozornost hlavním složkám kočičí moči, kterými jsou: močovina, urochrom a kyselina močová. Klasické čisticí prostředky jsou obvykle schopné bez problémů zvládnout první dvě složky, ale na rozpouštění krystalů kyseliny močové bývají jednoduše krátké a co hůř – obvykle je jen vysuší a ponechají je na místě, takže jejich zápach se postupně zesiluje.

Domácí prostředky pro boj s kočičí močí

Paleta domácích prostředků je celkem široká. Pomoci může oblíbený peroxid vodíku, ocet kombinovaný s jedlou sodou a překvapivě i vaše oblíbená ústní voda.

Směs octa, jedlé sody a vody

Jde o jednu z nejpopulárnějších metod. Výsledná směs sody a vody by měla být konzistenci pasty a je třeba ji vetřít na místo, které kočka pomočila. Po pár minutách vše umyjte octem a poté důkladně s pomocí papírových ručníků. Opakujte, dokud skvrna i zápach nezmizí. Nakonec vše opláchněte čistou vodou. Nevadí, že budete z místa zpočátku cítit ocet – ten zmizí do dvou dnů.

Peroxid vodíku

Další účinný pomocník. Používejte jej však s velkou opatrností, protože může poškodit některé povrchy a zejména pak látky a textilie. Nejdříve proto raději proveďte jednoduchý test a to tak, že na skryté místo povrchu, který chcete vyčistit, nanesete trochu peroxidu vodíku a necháte ho zaschnout – je-li vše v pořádku, vyčistěte tak i kočičí moč. Nakonec použijte standardní čisticí prostředek, který tkaninu znovu příjemně osvěží.

Ústní voda

Ústní voda nás obvykle potěší intenzivní vůní máty. A právě v tom je její síla. A jak ji nejlépe použít v boji proti skvrnám od páchnoucí kočičí moči? Nejlepší je zředit ji čistou vodou a poté touto směsí znečištěný povrch omýt. Vůně máty by měla nepříjemné aroma kočičích výměšků spolehlivě neutralizovat a zároveň odradit kočku od dalších pokusů značkování tohoto místa. Nemělo by vás proto překvapit, že budete mátu ještě nějakou dobu cítit.

Zanechte odpověď