Jak odstranit zubní kámen

Zubní kámen, který se tvoří na povrchu zubů, patří sice pouze mezi vady na kráse, přesto je však nepříjemný. Silnější vrstva zubního kamene v ústech totiž v okolí vyvolává dojem zanedbané péče. Mnohem horší jsou důsledky zubního kamene. Je to jeden faktorů přispívajících ke vzniku paradontózy. Jak odstranit zubní kámen?

Mechanicky nebo ultrazvukem?

Zubní kámen vzniká mineralizací zubního povlaku. O tom, jaké podmínky má povlak v ústech, tedy jak může mineralizovat, rozhoduje do značné míry každý sám. Záchranu lze přitom čekat spíše od zubního kartáčku než od pasty. Podle stomatologů omezují tvorbu zubního kamene všechny pasty s fluoridem. Rychlost, s jakou se kámen tvoří, je individuální, obecně je však možno říct, že by si člověk zuby měl nechat zkontrolovat a zubní kámen odstranit alespoň jednou do roka.

Zubní kámen lze odborně odstranit nejčastěji dvojím způsobem:

  1. buď mechanicky pomocí ručních nástrojů,
  2. nebo ultrazvukem.

Žádný z nich však nelze označit jako jednoznačně účinnější, připomínají zubní lékaři. Od ultrazvuku si pacienti obvykle slibují snížení citlivosti zákroku, to ovšem není tak úplně pravda. Pro někoho naopak může být ultrazvuk nepříjemnější než tradiční postup. Optimální je obě metody kombinovat.

  • Každý, kdo sedí na zubařském křesle, by si měl ověřit, zda mu po odstranění kamene lékař dobře ohladil povrch zubů gumovými lešticími nástroji. Do hladkého povrchu se totiž zubní kámen ukládá podstatně méně než do zvrásněného.
  • Dočasnou citlivost zubů na teplé či studené, kterou někteří lidé po tomto zákroku pociťují, lze zmírnit, jestliže se zuby natřou fluoridovým gelem.

Tvorba zubního kamene

Zubní kámen je složen z mikroskopických částí vápníku, bílkovin a vláknitých mikroorganismů. Vápenaté části pocházejí ze slin, nikoliv tedy z vody, jak si někteří lidé myslí. Vznik zubního kamene podporuje i zánětlivý okraj dásní, zbytky potravin a jiné nečistoty. Zubní kámen se nejčastěji usazuje na krčcích zubů a při ústí vývodů velkých slinných žláz jako, je například příušní žláza. Může se usazovat i pod dásní a pak způsobuje kromě zánětu černošedé zbarvení okraje (srpečky). Povrch zubního kamene je nerovný a drsný – tím vyvolává dráždění dásně, krvácení a zánět dásní.

Proti zubnímu kameni se preventivně bráníme hygienou dutiny ústní, tedy zubním kartáčkem, pravidelnými návštěvami u zubního lékaře, který může odstranit kámen buď mechanicky, nebo ultrazvukem. V žádném případě bychom si zubní kámen na svých zubech pěstovat neměli.

Zubní kámen a vznik paradontózy

Pravidelná péče o zuby je nejlepší ochranou. Není to jen odstraňování zubního kazu, ale kontrola vzniku zubního kamene a jeho odstranění.

Zubní kámen a jím vyvolaná paradontóza jsou pravými škůdci zubů, protože často neviditelný, zpočátku měkký povlak, který se v prostorech mezi nimi usazuje, později vlivem minerálních látek ze slin ztvrdne. Takto vzniklý zubní kámen sice trhliny a mezery v chrupu zaplňuje, ale později zuby uvolňuje, a to velice záludným způsobem. Ztvrdlý povlak se rozšiřuje a tlačí se mezi zuby a dáseň. V dásni vznikne tak zvaný chobot, v němž se mohou bakterie rozmnožovat a nerušeně začít své zkázonosné dílo.

Protože do těchto míst nelze kartáčkem vniknout, je třeba požádat o pomoc lékaře-zubaře, který může speciálními nástroji zubní kámen odstranit. Krvácející dásně jsou první alarmující předzvěstí, že se v nich vytvořila zánětlivá ohniska, která, nejsou-li vhodně ošetřena, poškodí kosti a tkáně, zuby se uvolňují, viklají se a nakonec vypadnou.

Zanechte odpověď