Párek v rohlíku, nebo třeba jen tak s hořčicí a chlebem. Tahle uzenina je mezi mnohými z nás jedna z nejoblíbenějších pochutin. Jak si také doma udělat nejrychlejší teplou večeři, než že si ohřejeme párky. Někdy však může nastat situace, kdy je třeba je oloupat, což může být nadlidský výkon. Podívejme se na to, jak zbavit párků střívka rychle a jednoduše.
Jak na to
Většinou není potřeba párky loupat, tedy pokud se nejedná o ty takzvané svlékací, co jsou zabaleny ve střívku plastovém. Zde nám nic jiného nezbyde. Někdy nám slouží párky jako přísada na vaření a chceme, aby byly bez jakékoliv slupky, to pak hledáme všemožné nápady a vychytávky, jak je střívka zbavit.
Nejprve je třeba párek podélně naříznout tak, aby obě poloviny byly spojené pouze samotným střívkem. Rozevřeme si uzeninu tak, aby poloviny byly vedle sebe a pak od prostředka začneme oddělovat maso od střívka.
Důležitá je kvalita
Abychom si z obchodu domů přinesli kvalitní párky, je třeba o nich zjistit několik podrobností:
- Název – samotný název nám napoví, zda se jedná o párky, nebo o výrobky, které si na ně jen takzvaně hrají. Jestliže se nenazývají párky jemné, debrecínské, vídeňské či lahůdkové, dejste od nich ruce pryč. Mohou totiž obsahovat kosti zvířat a jiné preparáty.
- Obsah masa – čím tučnější jsou párky, tím budou šťavnatější a chutnější. Je třeba se zaměřit především na samotný podíl masa ve výrobku. Čím více procent na obalu, tím kvalitnější párek.
- Obsah tuku – Kvalitní párek má vyšší obsah masa a menší podíl tuku. Běžně tak kvalitní párky obsahují kolem 25 % tuku.
- Barva – To, že párek vypadá jako z obrázku nemusí svědčit o kvalitě, ale právě naopak. Zde je třeba dávat pozor na barviva v uzenině obsažená.
- Střívko – Mělo by být pouze přírodní a nemělo by být poznat, že ho jíte. V tom případě není třeba párek loupat. Pokud je v plastovém střívku, nejspíš úplně nebude překypovat kvalitou.
Jestliže chceme jíst kvalitní produkty, je nutné se nad nimi pozastavit už v obchodě a zajímat se o to, co obsahují. Určitě nechceme jít něco, v čem není maso, obsahuje to konzervanty, glutamany a barviva a ještě je to balené v plastovém obalu, který musíme nejprve sloupnout, než je budeme tepelně upravovat.
Co je párek
Všichni známe párek. Víme však, jak poznáme co je vlastně párek? Jedná se tedy o uzeninu, která se vyrábí z masa mletého na jemno. Buď se jedná o vepřové, telecí, či hovězí maso, které se pak dochutí kořením. Směs se pak plní do střívka a tvoří se párky po dvou nožičkách o délce asi 10 – 20 cm o průměru cca 1 cm. Ty se pak udí a vznikají párky tak jak je známe z ochodu, nebo z řeznictví.
Trochu z historie
Říká se, že již staří Římané přivezli recepturu párků do německa pod názvem tomacina nebo incisia. Párky se pravděpodobně v německu začaly prodávat kolem roku 1487.
Frankfurtští řezníci vyráběli párky z libového masa z boků (brato). Právě od tohoto názvu se pak odvíjí dnešní název v německu pro párek Bratwürst. První recept se dochoval z roku 1749. Z německa se pak výroba párků dostala do celého světa.
Do Čech doputovaly párky z Vídně až na počátku 20. století. A protože se k nám tato uzenina dostala z Vídně, zdomácněli jsme si název vídeňské párky. U nás se výroby zhostily firmy Františka Satrapy, které se dodnes vyrábějí pod značkou Kostelecké uzeniny.
Recept
Znojemský guláš:
Na 4 porce pokrmu si připravíme:
- 300 g párků
- 30 g hladké mouky
- 40 g sádla
- 2 ks cibule
- 1 lžičku hořčice
- 3 sterilované okurky
- 1 – 2 špetky sladké papriky
- sůl a pepř
Postup:
Oloupeme párky a nakrájíme na kolečka, která opečeme na sádle do červena. Přidáme cibuli nakrájenou na kostičky. Jakmile cibule zpění, přidáme okurky nakrájené na nudličky, hořčici, mletou papriku sůl a pepř podle chuti. Směs zaprášíme moukou a podlijeme vodou, nebo můžeme použít vývar a krátce podusíme.
Hotový guláš podáváme s vařeným bramborem, nebo s čertvým krajícem chleba.