Jak opravit řetízek horizontální žaluzie

Nejrozšířenější interiérovou stínicí technikou v českých bytech jsou horizontální hliníková žaluzie. Není to dáno ani tak módou, jako doslova masovou vlnou výměny starých dřevěných oken za okna s plastovými rámy, jejichž příslušenstvím jsou i horizontální žaluzie. Protože se s horizontálními žaluziemi hodně manipuluje – a mnohdy ne právě šetrně – často je třeba řešit drobnou opravu závady na mechanismu žaluzie, pro níž není třeba volat opraváře. Žaluzie si můžeme častokrát spravit sami. Jak na příklad opravit řetízek horizontální žaluzie?

Žaluzie, taková obyčejná věc…

Žaluzie dnes už skoro nevnímáme. A přece to byl jeden z docela prvních výdobytků po roce 1989, když si každý – i obyvatelé panelových domů – mohl nechat do oken nainstalovat horizontální žaluzie, jak byly známy ze západních filmů. Za socialismu to byla věc pro „normálního smrtelníka“ nedostupná.

V současné době si žaluzií v interiéru skoro nevšimneme, jsou naprosto běžnou výbavou oken, v případě oken s plastovými rámy dokonce i jejich automaticky dodávanou součástí. Žaluzií si začneme všímat hlavně tehdy, když s nimi něco není v pořádku: zaseknou se, nelze je sklápět, vytahovat… Taková závada nevznikne sama od sebe a obvykle za ní stojí něčí “těžší ruka”, která s mechanismem žaluzie nakládala moc zhurta. A nemusí to být jen děti. Nejčastější závada bývá na řetízku.

Oprava řetízku horizontální žaluzie

Nejčastěji se stane, že řetízek přetrhneme a pak ho ho vytáhneme z horního převodu žaluzie.

 1. Jestliže se řetízek jenom rozpojí, protože se poškodila jeho spojka, je možno znovu ho navléknout do převodu a novou spojkou spojit.
 2. Když se řetízek přetrhne na jiném místě, nezbude než ho vyměnit. Kdybychom řetízek zkrátili nebo použili další spojku, nedaly by se pak žaluzie vytahovat a spouštět v celém rozsahu.

Při opravě řetízku musíme žaluzii odmontovat, vysunout převod žaluzie a pak provléct řetízek převodem. Pak zasuneme převod zpátky do profilu a žaluzie znovu namontujeme na rám.

Je vhodné prohlédnout si jinou funkční žaluzii a polohu případné spojky nastavit podle toho. Obvykle se spojka nastavuje do polohy 10 až 15 cm před horním profilem při spuštěné žaluzií (lamely stažené do spodní polohy).

Výměna řetízku horizontální žaluzie

 • Nejdřív sundáme postranní kryty horního profilu, které jsou na profil nasunuty nebo zacvaknuty.
 • Pak spuštěné lamely rukou zdvihneme nahoru k rámu a přidržíme, aby nespadly dolů.
 • Vruty upevňující žaluzii vhodným šroubovákem vyšroubujeme, převážeme provázkem, aby se “nerozjela” a odložíme.
 • Vysuneme plastovou koncovku s převodovkou pro řetízek z plechového profilu (podle tvaru koncovky je někdy vhodné vytáhnout silonovou strunu, jestliže brání vysunutí nebo hrozí její uskřípnutí).
 • Do převodovky navlékneme nový řetízek. Konec řetízku, který vychází z převodovky na vnější straně, musí vyčnívat asi 15 cm z převodovky) a zasuneme převodovku zpět do profilu.
 • Spojkou spojíme konce řetízku.
 • Žaluzii připevníme vruty zpět, v případě potřeby napneme struny, a vyzkoušíme funkčnost.
 • Na místo vrátíme krytky profilu.

Hliníkové žaluzie

Horizontální žaluzie patří mezi nejlacinější typy stínící techniky a našly své hlavní uplatnění v oknech panelových domů. Jsou nejčastěji hliníkové v široké škále barev.

 1. U starých původních oken se vkládaly mezi skla dvojitých oken.
 2. Protože se v posledních letech ve většině paneláků stará okna vyměnila za nová plastová – jednoduchá, jsou žaluzie spuštěny po vnitřní straně okenního skla.

Údržba žaluzií u plastových oken je náročnější – je třeba zbavovat je prachu, před kterým byly ve starých typech s dvojitým sklem chráněny. Také jsou náchylnější k mechanickému poškození.

Zanechte odpověď