Nazdobený stromeček, cukroví na stole, hořící svíčky a purpura, která provoní celý dům. Vůně purpury zkrátka neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Toužíte i vy po tom, aby váš dům o Vánocích voněl? Poradíme vám, jak purpuru správně pálit.
Jak správně pálit purpuru
Purpura na plotně
Jako první se vám možná vybaví slova známé vánoční písně: „Tiše a ochotně purpura na plotně voní, stále voní, nikdo si nevšímá, jak život mění se v dým…“ Pokud nechcete, aby dým zahalil i váš dům, až budete purpuru pálit, buďte ostražití.
Purpuru můžete skutečně můžete pálit doma na plotně, ale vždy je třeba ji hlídat. Pokud plotnu našich babiček doma nemáte a vaříte například na sklokeramické desce, nezoufejte. Zapněte jednu plotýnku na minimální výkon, položte na ni alobal, na ten nasypte purpuru a chvíli počkejte. Purpura se krásně rozvoní.
Vaříte-li na plynu, budete mít s pálením purpury trochu víc práce. Nejprve musíte sehnat plotýnku nebo nějaký železný plát, na něj položit alobal a pak nasypat purpuru. Pak už stačí jen zapálit mírný plamen a můžete si vychutnat vůni Vánoc. Purpuru můžete zkusit nasypat i do hrnce, nejlépe do nějakého starého, a hrnec pak umístit nad plamen.
Ať už pálíte purpuru na sklokeramické desce nebo plynovém sporáku, pamatujte na to, že purpuru musíte neustále hlídat. Nechcete přece, aby nešťastnou náhodou došlo k požáru. Pamatujte také na to, že purpura nesmí hořet plamenem. Měla by jen mírně doutnat. Úplně postačí ale i to, když ji budete jen zahřívat.
Purpura na topení
Pokud máte strach, že na purpuru na plotně zapomenete, nasypte ji na podložku (můžete si vyrobit třeba malou mističku z alobalu nebo purpuru nasypat na plátno) a umístěte vše na topení. Nehrozí pak, že purpura začne hořet, vy nemusíte být pořád ve střehu, ale můžete se v klidu věnovat jiným aktivitám. Vůně purpury také v tomto případě nebude tak intenzivní, což oceníte třeba tehdy, pokud máte doma zvířata nebo malé děti.
Purpura v aromalampě
Máte-li doma aromalampu, kam obvykle lijete vodu a kapete pár kapek vonného oleje, máme pro vás dobrou zprávu. Aromalampu klidně můžete využít i během Vánoc. Stačí, když tam, kam obvykle lijete vodu s olejem, nasypete purpuru. Pak už zbývá jen zapálit svíčku a nechat purpuru pomalu zahřívat.
Vůně purpury bez nutnosti zahřívání
Purpura je směs koření, bylin a dřeva, která má za cíl zpříjemnit lidem vánoční čas. Pro mnoho lidí je tato vůně sice příjemná, ale příliš intenzivní. Pokud patříte mezi ně, dejte purpuru do plátěného sáčku a ten pak umístěte třeba do prádla nebo pod polštář. Vůně bude decentní a mírná.
Výroba domácí purpury
Pokud vám kupovaná purpura nevoní, můžete si doma vyrobit svou vlastní a dát do ní pouze ty bylinky, jejichž vůně vám je příjemná. Obvykle se doporučuje použít černý čaj, skořice, hřebíček, levandule, muškátový oříšek, rozmarýn, tymián, anýz. Přidat můžete i sušené květy růží, listy z jahodníku, maliníku nebo z borůvek. Vše lze doplnit jehličím a sušenou pomerančovou či citronovou kůrou, pilinami a třískami.
Vybranou směs bylin pak v hmoždíři podrťte a nasypte do sáčku nebo sklenice. Přidejte vonný olej podle vlastního výběru (asi 10 až 20 kapek) a důkladně protřepejte. Nechte celou směs asi týden v uzavřeném sáčku nebo sklenici a pak můžete purpuru použít.
Čím nahradit purpuru
Zkusili jste purpuru, vyrobili jste si domácí a stále to není ono? Můžete vyzkoušet vánoční František. František je vlastně malý kužel z dřevěného uhlí (dřevěné uhlí se pálí nejčastěji z lípy) a pryskyřice. Právě pryskyřice je důležitou přísadou. Používá se pryskyřice stromu jménem kadidlovník pravý. Tento strom v České republice neroste, najdeme ho hlavně na území Jemenu a Ománu a v Somálsku.
A jak Františka zapálit? Stačí, když vrchol kuželu podržíte chvíli nad plamenem, pak fouknete a necháte doutnat.