Imunita je schopnost organismu rozeznat látky vlastní od cizích a pomocí buněk a protilátek tyto nevlastní látky zneškodnit. Imunitní systém vyrovnává a denně likviduje velké množství cizorodého materiálu. Poruchy vrozené imunity jsou naštěstí vzácné. Mnohem častěji se lékaři setkávají s poruchami získané imunity. Ta vzniká kontaktem s vnějším prostředím, při němž se imunitní systém vyčerpává. Imunitu oslabují časté chřipky, virózy, léčba antibiotiky.
Léky vždy nestačí
O uzdravení pacienta vždy nerozhoduje jen chirurgický zákrok, ozařování či chemoterapie, ale také imunitní systém. Pacienti se silným imunitním systémem se zotavují a uzdravují daleko lépe než ti, jejichž imunita je oslabena a narušena.
Imunitu organismu můžeme posílit vhodnou stravou, enzymy, vitamíny či minerály, ale také pozitivním myšlením (dobrá nálada pacienta není vůbec zanedbatelná)
Alergie, novodobá metla
K nejběžnějším poruchám imunity patří alergie. Například při pylové alergii se imunitní systém snaží alergen vyplavit, to znamená, že do místa reakce importuje značné množství tekutiny. Vzniká zde sterilní zánět, přesunují se sem bílé krvinky a vyplavují se protilátky, které mají alergen zničit. Jinou možností je reakce na alergen v plicích, kdy se ho organismus snaží zbavit zúžením dýchacích cest a tak může vznikat astma.
Následky poruchy imunitního systému
- Chybějící imunitní reakce (imunodeficit): má za následek sníženou odolnost proti infekcím. Pro tyto případy bývá vhodná léčba imunostimulační.
- Přebytečná imunitní reakce: přecitlivělost organismu na určitou látku (alergie)
Jak omezit nebezpečí nákazy
- V období výskytu respiračních infekcí se vyhýbejte kontaktu s větším počtem lidí, původci nemoci se přenášejí nejen kapénkovou nákazou, ale také podáním ruky.
- Dbejte na dostatečné větrání a na pobyt na čerstvém vzduchu.
- Dodržujte zvýšenou osobní hygienu a používejte papírové kapesníky k jednorázovému použití.
Porucha imunity může být
Primární (vrozená): nejčastěji chybí imunoglobulin A, který má za úkol bránit organismus před prvním vznikem infekce. Tyto poruchy jsou vzácné a hůře se léčí.
Sekundární (získaná): vzniká kontaktem s vnějším prostředím, při němž se imunitní systém vyčerpává (například postupně vzniká alergie na určitou látku). Imunitní systém také oslabuje léčba antibiotiky a opakované infekce.
Enzymoterapie
Mezi léčebné metody patří tzv. systémová enzymoterapie. Využívá se kombinací proteolytických enzymů, látek přírodního původu, které plní v organismu funkci účinných katalyzátorů. Ovlivňují důležité přírodní biologické pochody, a tak pomáhají tělu jak preventivně, tak i při léčbě řady chorob. Významné je působení enzymoterapie na zánět, který představuje obranný a úpravný mechanismus těla. Enzymoterapie se užívá při akutních a chronických zánětech, při cévních onemocněních, při poraněních a chirurgických zákrocích, při gynekologických, neurologických a revmatických onemocněních. Stejně příznivě působí enzymoterapie na imunitu člověka, dovede ji posílit.
Křemík posílí imunitu
V poslední době se hodně hovoří o tom, jak je pro lidský organismus důležitý křemík. Bylo také dokázáno, že tato látka dokáže ovlivnit celkovou látkovou výměnu a obnovu buněk. Její přítomnost v těle také napomáhá organismus čistit.
Jak posílit imunitu? Sexem!
Snížení obranyschopnosti organismu je jednou z nejmodernějších diagnóz. Zdá se, že kromě polykání pilulek na posílení imunity a pravidelných procházek na zdravém vzduchu by si měli také více hledět intimního života. Podle amerického časopisu New Women vyvolá sex a zejména pak orgasmus chemické změny, které pomáhají organismu pronikající viry a bakterie včas zničit. To sice platí i pro počínající chřipky a nachlazení, tady je však třeba mít na paměti, že ulevím-li sobě, mohu přitížit partnerovi.