Ledviny jsou důležitým orgánem. Zároveň však je mnoho lidí, kteří trpí na jejich opakované záněty či další potíže. Chcete i vy něco udělat pro své ledviny? Jak je posílit?
Nemoci ledvin
Nejčastějším onemocněním ledvin je jejich zánět, který je většinou bakteriálního původu. Zánět ledvin může mít akutní či chronický ráz. Projevuje se častým močením, nutkáním k močení, zvýšenou tělesnou teplotou, pálením při močení, bolestí beder, zapáchající močí atd.
Mezi další nemoci ledvin patří akutní či chronické selhání, nefropatie, glomerulonefridita, bakteriální záněty, polycystická ledvina, tumory ledvin atd. Ledviny také postihují některá systémová onemocnění – vysoký krevní tlak, vaskulitida, diabeetes mellitus, lupus erythematoides, traumata a posttraumatické stavy ledvin atd.
Onemocnění ledvin se může také projevovat latentně, aniž by to člověk věděl. Výzkumy dokonce prokazují, že každý desátý Čech trpí nějakou nemocí ledvin.
Posílení ledvin
Chcete-li posílit své ledviny, začněte tím, že budete přijímat dostatečné množství tekutin. Denně byste měli vypít cca 2 litru tekutin, v létě ještě více. Díky pravidelnému pitnému režimu budete z těla dostávat toxiny, které nebudou nadměrně zatěžovat váš organismus. Vhodné je také přijímat méně soli, jež jsou rovněž pro ledviny zátěží. Zařaďte do svého jídelníčku také více ovoce a zeleniny.
Zdraví ledvin byste měli také chránit před chladným počasím. Držte je vždy v teple. Bederní páteř by nikdy neměla být vystavená chladu. To by měly mít na paměti i mladá děvčata, která ráda nosí v zimě bokové kalhoty a trička či svetry, které nepřekrývají celou bederní oblast.
Ledviny můžete posílit i prostřednictvím některých bylinek, především jalovce obecného, petržele, březových listů, kopřiv atd.