Langoše jsou příjemným zpestřením jídelníčku a v menší variantě se hodí také jako vhodný pokrm na letní oslavy či večírky, v domácí variantě si je navíc může připravit v o něco zdravější variantě, a hlavně zcela čerstvé a na nepřepáleném oleji. Nezbytnou součástí langoše je jeho náplň – tradičně se potírají kečupem nebo tatarskou omáčkou a posypávají sýrem, a samozřejmě dochucují česnekem. Ten je možné na langoš nanášet v různých formách, které se pak velmi dobře aplikují také na jiné pokrmy, jako jsou topinky nebo pizza.
Příprava česneku na langoše
Běžně se pro dochucení langošů připravuje slaná česneková potírka, není však výjimkou používání také dalších variant dochucení pracujících s ostatními ingrediencemi náplně. Jednotlivé varianty se zpravidla liší jednak v konzistenci, jednak v intenzitě česnekové chuti (pikantnosti). Základní varianty zahrnují:
- česnekovou potírku s tukem
- česnekovou potírku s vodou
- bylinkovou potírku s česnekem
- česneková náplň nebo dip
Všechny tyto varianty jsou velmi jednoduché na přípravu i nanášení a lze je připravit v různé intenzitě podle chuti. Pokud chcete dosáhnout optimální intenzity, přistupuje se k jejich přípravě podle receptury, jak je uvedeno níže.
Tuková česneková potírka
Klasická česneková potírka langošů využívá jako hlavní nosné médium tuk – obvykle se jedná o olej, rozpuštěné máslo nebo sádlo. Obvyklá dávka je jeden stroužek česneku na 10 ml tuku, směs vyžaduje, aby byl česnek před promícháním dostatečné utřen, a následně je dobré ji podle chuti dosolit. Pokud se na potírku použije rozpuštěné máslo, je možné jej po ztuhnutí využívat jako klasické česnekové máslo (případně doplnit bylinkami).
Česneková potírka s vodou
Levnější a méně kalorickou variantou je potírka využívající jako nosné médium vodu. Její příprava je velmi podobná jako u česnekové potírky, ingredience se míchají v poměru 1 stroužek utřeného česneku na 25 ml vody. Česnek se v tomto případě utře, nebo prolisuje, prosolí a následně promíchá s vodou (ideálně se ještě trochu prošlehá). Aby byla celková síla a konzistence potírky dostatečná, nechává se chvíli odležet (nejlépe v lednici).
Bylinková potírka s česnekem
Tato varianta pracuje s již připravenou česnekovou potírkou, která však nemusí dosahovat intenzity výše uvedených (podíl česneku může být nižší, ale jen mírně). Ideální je ovšem pracovat s potírkou tukovou, potírka s vodou pak představuje lehčí variantu, která je vhodnější zejména pokud máte potíže s trávením. Do směsi se přidávají petrželka nebo libeček, lze však využít také kopr či další čerstvé zelené bylinky.
Potírka z medvědího česneku
Zajímavým zpestřením může být potírka z medvědího česneku, který v sobě nese jednak kýženou pikantní chuť, jednak dodává bylinkový nádech. Potírka se v tomto případě připravuje z olivového oleje, do kterého se přidá nasekaný medvědí česnek a společně se podrtí nebo mixují – dochucuje se opět solí.
Česneková náplň nebo dip
Chcete-li si ušetřit práci nebo netoužíte po opravdu intenzivní česnekové chuti, můžete tuto ingredienci přidat rovnou do náplně, tedy udělat česnekový kečup nebo tatarskou omáčku. V takovém případě se přidává zpravidla menší množství nasekaného, utřeného nebo prolisovaného česneku přímo do hotové náplňové omáčky a dosoluje se podle chuti.
Aplikace potírky a podávání langošů
Jakmile máte potírku a náplň připraveny, stačí již pouze připravit langoše. Ty se po usmažení potírají a plní ještě teplé, aby se sýrový posyp dostatečně rozpustil. Pokud zvolíte potírku, nanáší se vždy ještě před náplní a po celém povrchu rovnoměrně, aby se česneková chuť správně rozložila. Z tohoto důvodu je vhodné potírky připravovat maximálně homogenní. Máte-li rádi opravdu pikantní langoše, nebojte se si recepty upravit a česneku trochu přidat.