Někdy se stane, že ani přes veškerou snahu nefunguje náš spotřebič tak, jak bychom si přáli. Přichází tedy na řadu otázka, jak restartovat myčku. Není to tak obtížné, jak se to může na první pohled zdát.
Pokud máte potíže se svou myčkou, pak je dost pravděpodobné, že si s tím sami jen tak neporadíte. A co si tedy počít? Nejdříve se podívejte do návodu, kde bývají napsány nejčastější chyby, které se mohou vyskytnout Nebo můžete myčku zkusit restartovat.
Restartování myčky a jak na to
Jednotný návod na restartování myčky bohužel neexistuje. Každý model má totiž trochu jiný postup. Někdy stačí jen dlouho podržet spínací tlačítko (asi tak 8 až 10 vteřin), jindy je nutné stisknout několik tlačítek zároveň. Proto se vždy musíte podívat do návodu nebo se poptat na stránkách výrobce.
Jak vyčistit znečištěnou myčku
I když se to zdá neintuitivní, myčky nádobí se mohou, i přes všechnu horkou vodu a mycí prostředek, pěkně zašpinit. V myčkách se hromadí chemikálie z mycích prostředků, mastnota a špína, díky čemuž se v ní hromadí bakterie i pachy. Nejen to, mohou se ucpat a na dně se usadí znečištěná voda. Naštěstí je čištění myčky rychlé a snadné. Pomoci mohou suroviny, které již ve své domácnosti máte – ocet, jedlá soda i bělidlo.
Ocet
Možná budete překvapeni všemi problémy, které můžete vyřešit jablečným octem, avšak pro čištění myčky funguje nejlépe bílý ocet. Naplňte hrnek nebo misku bílým octem a umístěte ji na vrchní stojan. Spusťte jinak prázdnou myčku nádobí na program s nejvyšší teplotou. Ocet tak absorbuje pachy a naruší nečistoty na stěnách myčky. Jako prevenci uchovávejte láhev s rozprašovačem, naplněnou octem, a nastříkejte jím vnitřek myčky mezi jednotlivými programy.
Jedlá soda
Jedlá soda je bezpečná a jemná alkalická látka, která skvělou cestou pro odstraňování přetrvávajících zbytků zanechaných potravinami. Nasypejte jeden šálek jedlé sody na dno myčky a pusťte oplach horkou vodou. Pokud se v myčce nachází odolné skvrny či pachy, postup opakujte. Pro prevenci si vyrobte bomby z jedlé sody. Smíchejte dva šálky jedlé sody se třemi lžícemi peroxidu vodíku a vytvořte pastu. Tu lžičkou naneste na pečicí papír a nechte jednotlivé „boby“ uschnout. Čistící bomby používejte v případě potřeby tak, že je vhodíte do myčky a pustíte cyklus na prázdno.
Bělidlo
Postupujte opatrně! Bělidlo je skvělé pro zabíjení bakterií a plísní, avšak může nerezový vnitřek myčky poškodit. Pokud jste si zcela jisti, že je Vaše myčka lemována plastem a má plastové části, bělidlo nepoužívejte! Postup je stejný, jako u octa – dejte půl šálku bělidla v misce na vrchní foch a zapněte ji na prázdno. Uvidíte, že ať už si vyberete jakýkoli z těchto postupů, bude vaše myčka za chvíli opět vypadat jako nová.