Jak rozčesat zacuchané vlasy

Nemusí se jednat jen o půl metru dlouhou hřívu. Problémy s rozčesáváním zcuchaných vlasů mají i lidé, kteří nosí mikádo nebo účes i z vlasů polodlouhých. Není to jen délka, co způsobuje zacuchávání vlasů a jejich nesnadné rozčesávání. Ve hře je také přirozená kvalita vlasového porostu, jeho údržba, denní účes, a také životní styl. Jak rozčesat zacuchané vlasy a co dělat proto, aby se cuchaly co nejméně?

V minulosti ženy nenosily rozpuštěné vlasy

Jak rozčesávaly vlasy ženy v dobách, kdy jiné než dlouhé vlasy nemohly ze společenských důvodů nosit? Vysvětlení je snadné. Zatímco v historii si ženy dlouhé vlasy splétaly, stáčely, upevňovaly a zakrývaly závoji, síťkami či šátky, dnes je dlouhý splývavý vlas chápán jako ozdoba, kterou se žena pyšní a dlouhé vlasy  si splétá, váže a upevňuje jen na sport nebo při některé práci. Změnily se zvyky, změnila se móda. Tedy i udržba musí jít s dobou. Jenže rozčesáváním údržba nezačíná.

Doma jako u kadeřníka

Na snadné rozčesávání, při kterém se nebudou vlasy lámat, trhat a vytrhávat, je nutno myslet už při mytí vlasů.

Proč se to u kadeřníka obejde bez problémů? Protože kadeřnice myje vlasy jedině tak, že je zákaznice v záklonu. Vlasy volně a přirozené splývají a necuchají se. Také techniku mytí profesionální kadeřnice takovou, že během mytí nezmuchlá vlasy do jednoho „hnízda“, jak to obvykle uděláme doma.

Protože umyt sám sobě vlasy v záklonu není technicky možné, doporučuje se mytí dlouhých vlasů ve sprše. Ideálně se sprchou upevněnou nad hlavou, aby byly obě ruce volné. To je třeba:

  • k nanesení šamponu (raději ve dvou menších dávkých, mezitím spláchnout),
  • k aplikaci kondicionéru a jeho včesání řídkým hřebenem s tupými zuby,
  • k opláchnutí konndicionéru.

Po vypnutí vody se doporučuje vlasy pročesat a po délce vymnout savým ručníkem. Ne však vlasy balit do turbanu.

Umyté vlasy se tradičně rozčesají (dnes tomu pomáhá právě aplikace kondicionéru) a pak – s ručníkem přes ramena – se vlasy nechají volně prosychat. Že to trvá déle, s tím se musí počítat. Je-li třeba sušení urychlit, pak se musí sušit volné prameny při současném rozčesávání.

Pro snadnější rozčesávání vlasů existují speciální přípravky. Kromě kondicionérů usnadní česání zvlhčovací emulze, které se používají nejen po každém umytí, ale i v mezidobí. Dodávají vlasům potřebnou vláhu a nahradí máčení, když chceme  zcuchané vlasy rychle rozčesat. Obsahují většinou panthenol, některé vitaminy a proteiny, jež se postarají především o to, aby kvalita vlasů nebyla přinejmenším horší.

Hřeben nesmí chybět v kabelce

Vlasy se mohou zacuchat i během dne. Ale proto nosí dáma v kabelce hřeben, který je důležitější než mascara. Odejít během dne na toaletu s hřebenem není žádné fuax pas.

Nezdravé vlasy se víc cuchají

Vlasy se méně cuchají, když jsou v dobré kondici. Víc se zacuchávají a hůř rozčesávají vlasy suché a poničené:

  • neodborným domácím barvením a odbarvováním,
  • sluncem,
  • mořskou vodou,
  • pod zimní čepicí.

Proto je odborníky doporučováno vlasům dopřávat vyživovací kúry.

  1. Dobře působí doma vyrobený zábal připravený smísením dvou lžic mírně nahřátého olivového oleje, jedné lžičky medu a běžné dávky balzámu, který obvykle používáme. Účinek zvýší zakrytí igelitem nebo mikrotenem a nahřátým ručníkem. Dobrá je pro tento účel sprchovací čepice. Vydržíme takto hodinu i dvě a potom vlasy normálně umyjeme.
  2. Jinou směs uděláme ze 4 lžic oleje z pšeničných klíčků, dvou lžic medu a 1 lžíce octa (stačí na dlouhé husté vlasy). Vmasírujeme ji do kadeří, zakryjeme a po půl hodině smyjeme šamponem.
  3. Finančně náročnější, ale rychle působící jsou speciální vlasové kúry v ampulkách.

Zábaly poskytujeme vlasům jednou týdně tak dlouho, dokud s jejich vzhledem nejsme spokojené.

Ten, kdo tráví dovolenou u moře, by měl proto po každém vykoupání v teplém moři absolvovat i třeba méně příjemnou, ale důslednou sprchu pod studenou sladkou vodou, a to včetně hlavy a vlasů. Po návratu domů by se nemělo zapomenout na regenerační zábaly, které obsahují proteinové a vlhkostní složky. Solí naleptané vlasy hrubnou a nesnadno se rozčesávají.

Ilustrační foto: pixabay.com

Zanechte odpověď