Jak se dostat na Pustevny

Tento symbol Beskyd nese název po poustevnících, kteří zde až do 18. století přebývali. Dnes ale rozhodně tato lokalita opuštěná není. Poradíme, vám, jak se dostat na Pustevny a jaké zajímavosti tu najít. Zvládnete to pěšky, ale i vlakem nebo autem.

Moravskoslezské Beskydy, Pustevny a Radhošťtři symboly spolu nerozlučně spjaté. Možná proto to občas na Pustevnách vypadá v turistické sezóně jako na Matějské pouti. I tak ale výstup sem stojí za to. A kdy se sem dostanete?

Jak se dostat na Pustevny

Jak se dostat na Pustevny

Ať už zvolíte pro svou cestu auto, vlak nebo autobus, orientační body jsou vždy jasné. Začněte v Olomouci. Odtud se stáhněte přes Nový Jičín až do Frenštátu pod Radhoštěm. Alternativní rasa vede z Prahy přes Přelouč, Pardubice, Moravskou Třebovou a opět Olomouc až do Frenštátu pod Radhoštěm.

Až do Frenštátu se pohodlně svezete vlakem. Bohužel však ještě nejste u cíle. Potřebujete se ještě dostat do vesnice Trojanovice, a to už jde jen vlakem nebo autobusem (tady stačí zpravidla prostě jet na konečnou zastávku).

Z Trojanovic až na lanovku

Ve vesnici hledejte směrovky na místní lanovku (navedou vás k hotelu Ráztok, kde je nástupní stanice) nebo se vydejte po značené turistické trase. Sedačková lanovka je rozhodně pohodlnější a ideální i pro rodiny s dětmi nebo hůře pohyblivé osoby – vyveze vás až na samotné Pustevny, když vám předtím dovolí pokochat se zajímavými panoramaty a pohledy z ptačí perspektivy.

Kolik zaplatím za lanovku a kdy se můžu svézt?

K návštěvníkům je sedačková lanovka na Pustevny velmi vstřícná. Otevírá se v 7.00 a provoz končí až úderem 18. hodiny. Nahoru jezdí v každou půlhodinu, takže to chce dobré načasování. A jak jsou na tom ceny? Nepotěší, ale ani nezruinují. Posuďte sami:

  • jednosměrná jízdenka: dospělý 160 Kč
  • jednosměrná jízdenka dítě, student, senior nad 65 let, ZTP: 90 Kč
  • zpáteční jízdenka dospělý: 180 Kč
  • zpáteční jízdenka dítě, student, senior nad 65 let, ZTP: 120 Kč
  • děti do pěti let: zdarma
  • ZTPP/P i s doprovodem: zdarma
  • jízdní kolo: 30 Kč
  • elektrokolo: 40 Kč
  • pes (na vlastní nebezpečí): 20 Kč
  • dětský kočárek: 20 Kč

Co je dobré vědět?

Lanovka na Pustevny je přizpůsobena rodičům s dětmi i hůře pohyblivým osobám – obsluha jim sedačky zpomalí pro pohodlný výstup i nástup. To samozřejmě zbrzdí celou lanovku, čímž bývají neznalí návštěvníci někdy nemile překvapeni. Lze to však brát jako příjemný bonus při ničím nerušeném výhledu do okolí.

Kam z Pusteven?

Když už tu budete, můžete se nejdřív občerstvit v místním hotelu Tanečnica, a plánujete-li delší pobyt, zarezervujte si zrovna i pokoj. Pak vás čeká asi jeden kilometr dlouhá procházka k nedaleké soše Radegasta – to si prostě nesmíte nechat při návštěvě Beskyd ujít, bez ohledu na počasí.

Zanechte odpověď