Obdivujete hru na klavír a chtěli byste se ji naučit? Ráda Vám prozradím několik začátečních kroků, jak na to.
Čas a motivace
Na prvním místě musí být rozhodně motivace naučit se něco nového a pokud se chcete učit sami doma, musíte mít pevnou vůli. Tím myslím, abyste si alespoň třikrát týdně udělali čas a hraní na klavír se věnovali. Stačí klidně patnáct minutek za den, ale vícekrát v týdnu, v ideálním případě každý den chviličku. Pokud se rozhodnete navštěvovat základní hudební školu a hodiny klavíru si budete platit, začátky hraní budou pravděpodobně velice podobné, ale i přesto pro Vás bude dobré, posadit se ke klavíru vícekrát, než jednou týdně. Všeobecně platí, čím více času stráveného u klavíru, tím více Vám budou prsty běhat po klávesách.
Hra bez not
Sluch
Prvním a velice důležitým krokem při začátcích hry na klavír je hra podle sluchu bez not. Hrajeme jedním prstem tóny jednoduchých lidových písní, jako například Skákal pes, Kočka leze dírou, Adámku náš, Holka modrooká atp. V ideálním případě si skladbičku jako první zazpíváme a poté tvoříme melodii na klavír. Hrajeme nejčastěji druhým prstem (každému prstu odpovídá na klavíru číslo 1 až 5, palec = 1, ukazováček = 2, prostředníček = 3, prsteníček = 4 a malíček = 5). Čísla prstů je nutné si zapamatovat, protože až budeme hrát z not, každá nota bude mít pod či nad sebou číslo a tím nám napovídá, kterým prstem ji máme zahrát.
V této fázi hraní rozvíjíme hudební sluch, paměť a rytmické schopnosti, které jsou pro budoucí hraní důležité. I při vyklepávání skladeb jedním prstem bychom měli dbát na to, abychom hráli levou i pravou rukou (například spodní čtyři tóny hraje levá ruka, horní čtyři tóny pravá ruka).
Postavení
Důležitou složkou hry na klavír je také správné postavení našeho těla při hraní. Zaměřujeme se na sed – sedíme na okraji pevné stoličky, u které si můžeme nastavit výšku. Důležité je, abychom neseděli příliš nízko, aby ruce byli přirozeně na klávesách.
Korigujeme také správné postavení paží a rukou – ramena máme od uší, nejsou tedy stažená, musí být uvolněná. Ruce máme v postavení, jako bychom v dlani drželi jablko, tedy dlaň a prsty tvoří pomyslnou kopulku. Prsty jsou pevně a při úhozu na klávesy se neprohýbají. Ruka musí i přes všechny tyto pokyny zůstat uvolněná v zápěstí, nesmí být křečovitá.
Noty
Noty jsou naprosto nedílnou součástí hry na jakýkoliv nástroj. Sice podle nich ze začátku nebudeme hrát, ale musíme se je naučit pro pozdější časy, až se budeme učit hrát z not. Postačí nám se naučit noty z první oktávy houslového klíče (c1 – c2). Pro začátečnické hraní nám bude stačit prvních pět not, tedy c1 až g1. Také bychom se měli naučit napsat houslový klíč a notovou osnovu, ke které máme pomůcku: notová osnova má pět linek (jako my máme pět prstů) a čtyři mezery (jako my máme čtyři mezery mezi prsty). Noty se poté zapisují do linek a mezer.
Úhoz
Důležitou složkou hry bez not je naučit se správnému úhozu, tedy chceme dosáhnout toho, aby tóny byly plné, jasné a ruka byla uvolněná. Nechceme, aby zvuky tónů byly neúplné, tiché a kolísavé. Využíváme při tom správného držení těla a pevných prstů – pevné prsty jsou pro zvuk důležité. Učíme se rytmus, tedy že si počítáme, ale začátečníkům bude místo počítání stačit zpívat si melodie. Počítat se budeme učit až při učení délek jednotlivých not (nota čtvrťová na jednu dobu, nota půlová na 2 doby, nota celá na 4 doby atp.).
Hra podle not
Pokud zvládáme hru podle sluchu, přecházíme na další level, začínáme hrát jednoduché skladby, kde budeme střídat levou a pravou ruku. Ze začátku se ruce střídají, později pomalu přejdeme na skladby, kde budou hrát obě ruce naráz. Vhodné je hrát podle not pro začátečníky, mezi které patří například Klavírní školička (Zdena Janžurová a Milada Borová), dále můžeme navazovat Novou klavírní školou (I. až III. díl, též od Janžurové a Borové).