Jak se naučit plést

Myslíte si, že výroba domácího svetru by nebyla nic pro vás, protože jste pletací jehlice naposledy viděli na základní škole v rámci povinné praktické výuky? Poradíme vám, jak se naučit plést pěkně od začátku. Projdeme nejčastější chyby, nereálná očekávání a další praktická výuková okénka.

Dnes je vše mnohem jednodušší než dříve. Existuje například celá řada zdarma přístupných videokurzů, které vám ukáží, co a jak. Můžete tak k pletení sednout kdykoli, aniž byste museli studovat tlusté svazky knih nebo si vyhrazovat čas na kurz, pořádaný 1x týdně v obecním domě.

Jak se naučit plést

Jak se naučit plést

Ale ještě než vezmete jehlice do ruky. Podívejte se na to, jak to zaručeně dělat (nebo nedělat).

Jakou přízi a jehlice si vybrat

Vždy začínejte s tlustou přízí, kterou lze zpracovat na tlustých pletacích jehlicích. Nezáleží na tom, zda se vám líbí těžké vazby, nebo ne – tlustá příze odpouští více a všechny chyby jsou méně viditelné. Kromě toho vám práce přibývá podstatně rychleji, což vás podpoří v další práci.

S tenkou přízí často pleteme a pleteme a konec je stále v nedohlednu. Naopak sáhneme-li po silných vláknech, efektní šálu stihneme už za dvě hodiny, svetr pak trvá jedno odpoledne. Kromě toho nejsou na takovém materiálu naše klopýtnutí a nepravidelnosti tak patrné. Na tenkém úpletu je lze vidět hned a rozhodně to nevypadá dobře. Tlustá vlna je v tomto ohledu opravdový ideál.

Jak se naučit plést

Každá příze má své jehlice…

Jestliže si koupíte přízi v internetovém obchodě (což pro začátek doporučujeme), zpravidla u ní vždy najdete informace o jehlicích, které jsou pro její zpracování nejvhodnější. Nejde o žádné dogma, pouze doporučení. U prvních pokusů se však rozhodně vyplatí se tím řídit. Minimálně vám příze nebude z jehlic klouzat a podaří se vám docílit optimální hustoty a „sevření“ vzoru.

Dejte vždy přednost čisté, kvalitní vlně, se kterou se dobře pracuje. Ta nejjemnější, která za žádných okolností nekouše, je merino vlna.

Čím začít? Svetrem ne

Vaším prvním dílem by měla být šála – rozhodně a bez debat. Ujistěte se, že dokážete udržet vzor po celé délce, nedělá vám problém střídání barev apod. A kam potom? Uplést svůj první svetr je jistě lákavé. A právě proto najdete v obchodech speciální balíčky, ve kterých najdete vše . Od pletacího vzoru, přes vlnu až po jehlice. Jako začátečnická investice jsou rozhodně nejlepší.

Jednou z nejčastějších z chyb začátečníků (v jakémkoliv oboru) je nastavení příliš vysoké laťky pro první pokusy. Jistě, stojí za to usilovat o víc, ale nejprve se musíte naučit základy a mít dostatečnou praxi. Četné návody na youtube a podobných serverech vám s tím ochotně pomohou. Nejrůznější zájmové skupiny se zkušenými pletařkami se pak postarají o zbytek know-how.

Zanechte odpověď