Jak se obléct na balet

Takovou otázku si často kladou lidé, kteří jdou do své první baletní lekce, ale nejen oni! Dnes vám řekneme, jak se obléct na balet, popíšeme vám několik příkladů baletních kostýmů a dáme vám pár užitečných tipů.

Záleží na pokročilosti

Jestliže jdete na balet poprvé, nestojí za to investovat do profesionálních baletních bot, punčochových kalhot, kostýmů nebo jiných baletních doplňků. Může se ukázat, že balet není pro vás a vy tak zbytečně utratíte spoustu peněz.

Pro první hodinu tak doporučujeme tento set:

  • ponožky
  • legíny / kalhoty
  • krátká nebo obtažená halenka / tričko (učitel musí vidět naše tělo)

A to je vše. Důležité je vybírat oblečení, ve kterém se cítíme dobře, neomezuje nás v pohybu (například nedoporučujeme kalhoty s nízkým sedem) a dovolí učiteli spatřit, jak pracuje naše tělo. Nedoporučujeme chodit na hodiny naboso. Protiskluzové ponožky jsou mnohem lepší.

Jak na nákup profesionálního baletního oblečení

Jestliže po půl roce zjistíte, že se balet stal vaší skutečnou životní vášní a rádi byste se posunuli dál, pak bez obav vsaďte na profi doplňky. Ze všeho nejdůležitější jsou rozhodně boty. Vybírejte podle materiálů:

  • Satén – boty ze saténu vypadají pěkně, ale velmi rychle se poškozují a špiní. Doporučujeme je pouze pro nejmenší baletky.
  • Koženka – vydrží mnohem déle než satén, vypadají pěkně na noze a v této kategorii je rovněž výběr modelů největší. Lze ji prát jak v pračce (pozor na teplotu vody – pokud je příliš vysoká, mohou se smršťovat), tak i ručně. Patří k nejoblíbenějším.
  • Kůže – je velmi trvanlivá, ale problematická na udržování čistoty a estetického vzhledu. Neměla by se mýt, ale napouštět speciálními prostředky. Kožené boty na balet jsou nejdražší..

Můžete si koupit baletní obuv s krátkou podešví nebo rovnou s celou podrážkou. Vyzkoušejte, co vám bude příjemnější. Dělené boty jsou mnohem pohodlnější a umožňují lepší práci nohou. Podrážka z jednoho kusu je poměrně tvrdá, na noze obvykle úplně nesedí a nebývá nejpohodlnější. Nedoporučujeme.

Baletní punčocháče se velmi podobají běžným punčochám, liší se ovšem použitým materiálem, takže jsou pružnější, odolnější a pohodlnější. Mají rovněž jiný střih. Jsou k dostání ve stejných barvách jako baletní boty a tvoří tak harmonický celek.

Kostým může tvořit dlouhá tunika se sukní, ale i baletní trikot se sukní, zavazovanou nebo nasazovanou zvlášť. Doporučujeme také vlněné návleky, které udrží vaše nohy v teple. Pro nácvik je rovněž možné baletní punčochy nahradit leginami. Bývá to mnohem pohodlnější.

Dobrých tipů je samozřejmě mnohem víc. Vy se však vždy řiďte především svým pohodlím a vhodností oblečení, jež umožní učiteli odhalit vaše chyby. Není důležité, zda jste při tréninku oblečeni všichni stejně. Naopak!

Zanechte odpověď