K početí dítěte málokdy dochází náhodou. Těhotenství je obvykle předem naplánované a radostně očekávané. Je proto velmi důležité nepodcenit přípravu a začít o sebe a své zdraví dbát už několik měsíců předtím. Zdravotní stav a pohoda budoucí maminky se totiž pozitivně odrazí na zdraví a spokojenosti očekávaného miminka.
Vysazení antikoncepce je teprve začátek
Zní to jako samozřejmost. Pokud chceme děťátko antikoncepce musí pryč. To je ale jen první krok. Vyšší hladina hormonů zůstává v ženském těle ještě několik měsíců po spolknutí poslední pilulky.
Tři měsíce jsou minimum, které byste měla svému tělu dopřát k efektivnímu zotavení a ustálení ovulačního procesu. A tento čas můžete využít také k dalším příznivým procedurám prospívajícím vašemu tělu a tím i budoucímu těhotenství. Samozřejmostí by mělo být ukončení nebo alespoň radikální omezení spotřeby alkoholu a cigaret. Otázku jak se připravit na těhotenství by si měli klást oba nastávající rodiče, protože pro ženu je škodlivé i tzv. pasivní kouření – nejčastěji z úst jejího partnera.
Správná výživa začíná kyselinou listovou
Těhotenství klade na tělo ženy větší nároky ohledně vitamínů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek. Miminko je potřebuje ke svému růstu i výživě. Měla byste se proto proto zaměřit na včasné doplnění všech potřebných živin.
Nejdůležitější je v tomto období rozhodně kyselina listová a to hned ze dvou důvodů: podporuje vývoj a dozrávání vajíček ve vaječnících a v pozdějším období snižuje riziko vývojových vad u rostoucího plodu. Ženy, které v předcházejícím období užívaly hormonální antikoncepci, mají této látky obvykle nedostatek. Stejně jsou na tom ale i ty, které do svého jídelníčku nezařazují dostatek ovoce a zeleniny (především listové).
Vitamíny a minerály je nutné doplnit včas
Včas znamená ještě předtím, než v děloze začne růst dítě. Řadu důležitých látek si naše tělo umí uložit do zásob a později z nich jednoduše čerpat, což může být výhodné například při déle trvajících ranních nevolnostech, které postihují značnou část nastávajících maminek.
Sem patří například železo, vápník, hořčík a zinek jenž jsou důležitými stavebními prvky lidského organismu. Hojně se vyskytují v nejrůznějších druzích ořechů a semínek (sezam, lněné semínko apod.), dále také v melase nebo karobu.
Průběžně je dobré doplňovat také vitamíny a zároveň antioxidanty C a E. Mezi dobré zdroje patří ovoce, zelenina nebo sója.
Psychická pohoda až na prvním místě
V vašem seznamu s názvem jak se připravit na těhotenství by určitě neměl chybět odpočinek a to především psychický. Stres stojí za velmi mnoha problémy s početím a těhotenstvím. Vhodným odbouravačem stresu je například jóga, pilates, kalanetika nebo plavání. Zkrátka cokoliv, co vám pomůže zbavit se napětí a nepohody. A odtud je ke zdravému a spokojenému miminku už jen malý krůček.