Jak se stát psovodem

Mít doma svého komisaře Rexe by chtěl snad každý milovník psů. Ale návod na to jak se stát psovodem není vždy docela jednoduchý. Pojďme si nyní alespoň v základech načrtnout jeho důležité body. A čím je třeba začít?

Kdo chce být psovodem, musí se stát policistou

Ano, je to tak, bez toho to prostě nepůjde. Pro laiky není v policejních řadách místo, a vůbec nezáleží na tom, jestli chcete být součástí místní policejní jednotky nebo se „jen“ uplatnit jako stráž vlaků nebo expert na vyhledávání drog. Nestačí totiž jen dojít se psem na místo a odvést přidělenou práci. Všechny povinnosti jsou mnohem komplexnější.

Jak se stát psovodem

Vaše první kroky tedy musí zamířit na policejní akademii nebo se alespoň přihlásit k Policii ČR. Nemyslete si, že to odbudete jedním kusem papíru. K přijetí je nutné splnění také psychických a fyzických testů. A o co v nich půjde? Musíte třeba uběhnout 2 600 metrů za 12 minut, udělat 40 kliků a být dobrý plavec. Že vám to přijde jednoduché? Pak gratulujeme, první podmínku máte úspěšně za sebou.

Nesmí vám ale chybět ani:

  • maturita
  • čistý trestní rejstřík
  • dobrá pověst v místě bydliště („těšit“ se můžete na vyptávání rodiny i známých)

Bez odborné přípravy to nepůjde

Běžná školní škamna pro začátek ale nečekejte. Nejdříve vás bude čekat základní odborná příprava ZOP. Její splnění trvá zpravidla 6-12měsíců (tato lhůta se neustále mění). Příslušné školy najdete v Brně, Praze a Holešově, ale za určitých podmínek můžete studovat i dálkově.

Jakmile máte ZOP hotové, bude vás čekat ještě deset náročných týdnů základního kurzu pro psovody. Ten je povinný pro všechny, bez ohledu na to, jaké zkušenosti z minulosti máte.

Správný psovod se musí vzdělávat celoživotně

O tom, zda budete moci ve služeb používat svého nebo „policejního“ psa rozhoduje celá řada faktorů. Prim hrají vaše zkušenosti a povaha zvířete, ale někdy vaše pokusy ztroskotají i na zdánlivých maličkostech. Vstupovat tedy ke psovodům s tím, že budete se svým nejlepším čtyřnohým parťákem moci trávit celý den se spíš nevyplatí. Někomu to sice vyjde, ale většině jiných ne.

Jakmile budete mít základní kurz za sebou, nevyhnete se ještě povinnosti dalšího vzdělávání. Zdokonalovací a kondiční kurzy pro psovoda a jeho psa v délce až dvaceti týdnů jsou samozřejmostí, na další školení vás pak může vyslat jednotka, do níž váš přidělili. Výběr nebude tak úplně na vás, rozhodovat budou spíše potřeby dané lokality. Může jít o kurzy pátrací, vyhledávací, zaměřené na hledání osob apod.

Cesta, jak se stát psovodem, určitě není jednoduchá. Na druhou stranu vám může dovolit udělat si ze svého koníčka plnohodnotnou práci. A kolik lidí něco takového může v dnešní době říct? Už proto se tedy vyplatí vytrvat a neházet flintu do žita hned na první překážce. Za to vám ručíme!

Zanechte odpověď