Vypadá nádherně, ale stavby v okolí dokáže také nepříjemně poničit. Zjistěte, jak se zbavit břečťanu na fasádě budov, cihlové zídce nebo kdekoliv jinde, kde vám překáží. Není to tak obtížně, jak by se mohlo zdát.
Břečťan (Hedera helix) je z estetického hlediska velmi zajímavým a krásným doplňkem zahrady. Pokud ho však necháme přerůst, může se stát i jejím prokletím.
Jak břečťan škodí zahradě
Ve hře je především poškození zdi – a to nejenom prostřednictvím kořenů břečťanu, ale také díky nově vznikajícímu ekosystému, který obsahuje mimo jiné i hodně mechů a řas. A pokud se rostlina uchytí v místech s větší vlhkostí, jako je například okap, může vytvořit i poměrně mohutnou konstrukci.
Navíc může být díky tomu váš okapový systém ucpaný břečťanem, takže ho budete muset stejně zredukovat. Dalším velkým probléme je také fakt, že se v této rostlině usazuje mnoho živých organismů. Poskytuje totiž ideální podmínky pro život třeba komárům a hlemýžďům.
Zbavte se břečťanu
Při odstraňování břečťanu začněte postupovat od jeho vrcholů. Ale postupujte maximálně opatrně. Věnujte pozornost především přerostlému kořenovému systému a důkladně zkontrolujte, do jaké míry už jeho kořeny zarostly do okapů, omítky apod. Pokud byste příliš spěchali, mohlo by dojít k narušení střešního odvodňovacího systému.
Pokud nemáte na podrobnější kontroly čas, zvažte tedy jednoznačně odstranění břečťanu. Je lepší to udělat předem, než se příliš silně přichytí a nepůjde odstranit vůbec.
Jak postupovat dál
První věc, kterou nutně potřebujete odstranit, jdou jednoznačně dlouhé výhonky a větve, protože právě ty vám brání se snadno dostat ke kořenům, o které jde v případě břečťanu především. Pokud je třeba se vypořádat s opravdu velkým břečťanem, musíte postupovat metodicky tak, aby nebylo možné vynechat některou část.
Důkladně vytrhejte kořeny
Jakmile je hlavní část tohoto plevele obnažena, můžete se směle pustit do vytrhávání jeho kořenů. Opět postupujte metodicky a snažte se odstranit i ty nejmenší kořínky. Z nich totiž může břečťan znovu obrazit. Jen málokdy se je bohužel povede odstranit všechny, takže se stejně připravte na to, že budete muset inkriminované místo ještě několik měsíců kontrolovat.
Pozor, aby se břečťan nerozmnožil
Velmi nepříjemnou vlastností břečťanu je to, že se může rozmnožit i z poměrně malého kousku stonku. Odstraňte ho tedy co nejdál ze zahrady nebo ho rovnou vyhoďte do popelnice. Pokud uložíte osekané zelené části někam poblíž, je velká šance, že znovu zapustí kořeny a bude se množit dál. Pokud je to nutné, odstranění břečťanu opakujte. Kromě toho můžete použít také postřiky určené na plevely. Rychle zničí všechny mladé rostliny nejenom břečťanu.