Jakkoliv může být cvrkot cvrčků během léta příjemnou přírodní zvukovou kulisou, jakmile se tento drobný hmyz vyskytne přímo u vás doma, radost vás pravděpodobně velmi rychle přejde. Proto se v tomto článku zaměříme na možnosti, jak se s cvrčky doma vypořádat po dobrém i po zlém, a jak případně předejít tomu, aby se u vás znovu objevili.
Cvrček v domě není pro mě
Z pohledu rizika vzniku škod, bezpečnosti či zdraví cvrčci v domě či bytě zpravidla představují pouze minimální problém. Nejvíce vám mohou ublížit poškozením papíru či oděvů, jinak si jejich působení doma nejspíš ani nevšimnete – tedy za předpokladu, že nemáte sluch. Cvrččí samečci totiž vydávají charakteristický bzukot, který v uzavřeném prostoru rezonuje ještě více než venku, a který bude pravděpodobně tím hlavním důvodem, proč se budete chtít cvrčků rychle a pokud možno nadobro zbavit.
Rady a tipy na vypuzení cvrčků z interiéru
Nejjednodušším způsobem, jak se hmyzu v domácnosti zbavit, je učinit pro ně pobyt u vás doma co nejméně přitažlivým. Toho lze docílit hned několika způsoby:
• Snažte se udržovat pořádek. Cvrčci se nejčastěji zašívají v nejrůznějších zákoutích, odkud jen málokdy vylézají. Oděvy, papíry či kartonové krabice povalující se po domě jim tak poskytnou perfektní místo k úkrytu. Proto je dobré mít v bytě pořádek, abyste měli jistotu, že se hmyz nemá kam schovat.
• Nekrmte cvrčky zbytky jídla či pití. Podobně jako v případě úklidu bytu pak platí, že není radno nechávat po domácnosti rozmístěné zbytky jídla či rozlité tekutiny. Všechny tyto věci totiž pro cvrčky představují potenciální zdroje potravy. Pokud je odstraníte, máte větší šanci na to, že se váš dům stane pro cvrčky mnohem méně atraktivní.
• Zbavte se přebytečné vlhkosti. Kromě tmavých míst si cvrčci libují ve vlhkém prostředí. Nezapomínejte tak pravidelně větrat, případně neváhejte použít také odvlhčovače vzduchu.
• Vyzkoušejte domácí zabijáky cvrčků. Několik kapek cukru či sirupu v malé misce s vodou může být pro cvrčky neodolatelným lákadlem a zároveň pastí, ve které se utopí. Také vhodně nastražená lepící páska může hmyz znehybnit a následně zahubit. Pokud pak máte doma kočku nebo psa, mohou vám vaši mazlíčci pomoci se s přítomností cvrčků vypořádat
• Sáhněte po insekticidu. Pokud předchozí metody selžou, vždy existuje varianta použití přípravku na hubení hmyzu. V tomto případě pak platí jen jediná rada, a sice dbát pokynů výrobce daného insekticidu.
Jak vytvořit cvrčkuvzdornou domácnost
Chcete-li cvrčkům zabránit se vůbec dostat do vašeho domu či bytu, můžete z vaší domácnosti udělat skutečnou pevnost. Mnohé z těchto postupů navíc pomáhají chránit i před dalšími škůdci, a mají také celou řadu jiných výhod – například zkrášlí vzhled vašeho domu či vám pomohou vyřešit problémy s energetickou úsporností.
Základem je utěsnit veškeré mezery v základech domu a v okolí dveří a oken. Zkontrolujte tedy pečlivě veškerá těsnění. Pokud používáte okenní sítě, ověřte, zda nemají díry, a v případě poškození je vyměňte za nové. V okolí domu neshromažďujte odpad, který by mohl cvrčky přitahovat. Máte-li zahradu a používáte-li venkovní osvětlení, nastavte jej tak, aby v noci zůstalo zhasnuté, a nelákalo tak okolní hmyz k vašemu domu. Zvažte také rozmístění krmítek okolo domu – ptáci jsou jedni z nejúčinnějších likvidátorů cvrčků.
Jak se zbavit cvrčků ve vašem trávníku
Cvrčci jsou známí tím, že si v půdě tvoří tunely, ve kterých se poté ukrývají. Proto je mnohdy těžké je v trávě najít i přes to, že slyšíte jejich hlasitý cvrkot. Pokud zjistíte, že se cvrčci usadili právě ve vaší zahradě, můžete zkusit travnatou plochu zalít zředěným roztokem mýdlové vody. I v tomto případě pak můžete použít komerční pesticidy, vyberte ovšem takové přípravky, které nezahubí úplně vše, co jim přijde do cesty.