Jak se zbavit krtonožky

Krtonožka (Gryllotalpa gryllotalpa) je jedním z největších českých druhů hmyzu. Má velmi specifický vzhled a kdo ji jednou spatřil, nezamění ji už s žádným jiným. A jak se zbavit krtonožky, ničí-li nám záhony se zeleninou nebo okrasnými květinami?

Krtonožka se vzdáleně podobá krtkovi a není to náhoda. I ona žije v podzemní a zřídka vylézá na povrch. Nejčastěji ji najdeme v zahradách a na obdělávaných půdách, tedy všude tam, kde je půda lehká, úrodná, dobře provzdušněná a s vysokým obsahem humusu.

Co byste měli vědět o krtonožce

Tento škůdce není nijak vybíravý, požírá kořeny, hlízy i oddenky. První varovnou známkou přítomnosti krtonožky na zahradě je tedy vadnutí rostlin a to většinou v řadách. Rostliny s poškozeným kořenovým systémem brzy uvadnou a zemřou.

Během dne krtonožka hloubí chodby a v noci vylézá a živí se i na nadzemních částech rostlin. Samičky navíc silně poškozují rostliny, rostoucí nad jejich hnízdy. Teplo z hnijících zbytků, totiž ohřívá vejce. Ovšem nenechte se mýlit, krtonožky jsou všežravé a často se promění i v dravce – chutnají jim hlemýždi, brouci i žížaly. Přední nohy krtonožek jsou široké jako špachtle a slouží k vykopání chodeb a čištění země. Jejich podlouhlé tělo jim usnadňuje pohyb mezi hrudkami půdy a při hledání potravy dokáží v podzemí vytvořit opravdu hustou síť chodeb a chodbiček, což zahradě rozhodně neprospívá.

Jak se jí zbavit

Individuální výskyt krtonožky nezpůsobuje žádné výrazné škody, ale když se jejich počet zvyšuje, stávají se na každé zahradě velmi obtížnými škůdci, kteří mohou v krátké době zničit většinu vegetace v zahradě. Boj proti tomuto škůdci je bohužel obtížný a poměrně časově náročný.

Prvním způsobem je zničení hnízd. To by mělo být prováděno v červnu a červenci. Hnízda najdete snadno, zemina nad chodbou a komorou se totiž často hroutí. Stačí sem nalít jedlý olej. Krtonožka potom vyleze na povrch a lze ji snadno odchytit.

Další možnosti jsou chemické půdní přípravky. Vsaďte např. na Basudin nebo Diazinon (v dávce doporučené výrobcem na etiketě podle návodu k použití – nikdy ne silnější!). Mezi opakovaným použitím těchto přípravků však musí uplynout doba 60 dnů.

Pasti na krtonožky lze rovněž použít. Hodí se pro ty, kteří nechtějí používat chemii. Stačí najít chodby krtonožek a umístit v nich sklenice nebo misky s hladkými stěnami, naplněné vodou.

Pasti s koňským hnojem jsou účinné na podzim – tehdy krtonožky hledají zimoviště a teplo hnoje se jim líbí. Vykopejte díru do hloubky asi 80 – 90 cm a naplňte ji koňským hnojem. Pak ji překryjte půdou. Během pozdního podzimu nebo zimy pasti vykopejte a zničte i s přezimujícími škůdci. Počet krtonožek na zahradě by se měl v následující sezóně výrazně snížit.

Zanechte odpověď