Roup dětský je nejběžnějším střevním parazitem v lidském těle. Navzdory svému názvu leckdy trápí i dospělé. Bojovat s ním lze především změnou stravy podpořenou přírodními nebo lékárenskými prostředky. Vhodnější je ale nákaze předejít jednoduchou prevencí.
Roup dětský je malý průhledný doběla zbarvený červík, který žije v lidském zažívacím ústrojí. Jeho velikost se pohybuje od 2-5mm (samci) až po 8-13 mm (samice). Právě samice vylézající z konečníku způsobují úporné a velmi nepříjemné svědění, které nemocného na přítomnost těchto parazitů obvykle upozorní. K nákaze roupem dochází při požití velmi malých vajíček s lepivým povrchem. Nejčastějšími přenašeči jsou malé děti, které ještě úplně nezvládají hygienu po vyprázdnění střev a špinavými prsty si zanesou infekci do těla. Nebezpečí roste, pokud si dítě často okusuje nehty.
Prevence onemocnění roupy
Rodiny s dětmi předškolního a mladšího školního věku by měly tyto zásady dodržovat co nejpečlivěji. Právě v tomto období je nákaza roupy nejpravděpodobnější a pozdě podchycené onemocnění se snadno může rozšířit do celé rodiny.
Základem je pečlivá hygiena. Děti je nutné už od nejútlejšího věku vést k umývání rukou po každém použití wc (a to i chlapce) a před jídlem. Nežádoucí je i okusování nehtů a náruživé cumlání prstů na rukou.
Vhodné je časté měnění spodního prádla, ručníků a lůžkovin a to nejenom doma. Prevence v předškolních zařízeních je často ještě důležitější než ta domácí. Není proto od věci zajímat se o frekvenci praní lůžkovin a ručníků ve školkách a případně se pokusit o její nápravu (prát by se mělo minimálně jednou za 14 dní).
Jak se zbavit roupů
Nákaza roupy může proběhnout dvěma způsoby. Jestliže dojde k výskytu jedné nebo dvou oplodněných samic (dítě si nestěžuje na svědění okolo konečníku a červ je obvykle nalezen náhodou při pohledu do nočníku) je možné započít léčbu přírodními prostředky. V první řadě je třeba omezit konzumaci jednoduchých cukrů (sladkosti, sladké pečivo apod.) a nasadit kyselou dietu. Hodí se vše od podmáslí a kefíru až po kyselé okurky, vše samozřejmě úměrně věku pacienta. Vhodné je přidání česneku a to i v tepelně upravené formě, není-li možné podat česnek čerstvý. Dietu je vhodné dodržovat ještě další měsíc po nalezení posledního roupa. Vývojový cyklus roupů trvá asi tři měsíce a dodržením diety zabráníme návratu onemocnění.
Jestliže se roupy objeví ihned ve větších počtech, nebude pravděpodobně přírodní léčba stačit. Co nejdříve je nutné navštívit praktického lékaře, který předepíše vhodné léky. Léčiv není třeba se obávat. Výskyt vedlejších účinků je minimální a obvykle nezpůsobí nic horšího než mírný průjem. Pro úspěšnou léčbu roupů je potřeba nechat přeléčit celou rodinu. Může se stát, že dětský lékař nebude moci předepsat potřebný počet léčiv. To lze řešit návštěvou praktického lékaře pro dospělé.
Užívání tabletek dobře podpoří i dodržování výše popsané diety. Je také potřeba vyměňovat každý den ložní prádlo i pyžamo a to až do doby výskytu posledního roupa. Od užití léků by tato doba neměla přesáhnout 3 dny. Po uplynutí tří týdnů je důležité užít i druhou půlku předepsaných léků, i když to vypadá, že nákaza roupy už odezněla. Může se totiž velmi snadno vrátit.