Jak se zbavit šatních molů – co na ně

Šatním molům se v dnešní době milující zejména přírodní materiály velmi dobře daří. Vlna, len, konopí, bavlna – to všechno je pro ně pozváním na hodování k bohatě prostřenému stolu. Poradíme vám, jak se zbavit šatních molů – co na ně platí a jak předcházet problémům preventivně.

Jde o malého drobného motýlka s lesklými stříbrnými křídly. Libuje si v tmavých teplých místech, kde jsou vzdušné proudy minimální. A všeobecně platí, že pokud se vám v místnosti objeví poletující dospělci – najdete už nejspíš někde ve skříni svůj oblíbený kousek, který zcela prožraly jejich larvy.

Jak se zbavit šatních molů - co na ně

Prevence je nejdůležitější

Zbavit se mola šatního je o něco jednodušší, než vypudit jeho bratrance z vaší spižírny. Nicméně pokud podniknete několik malých preventivních opatření už dopředu, nebudete si muset s následnou likvidací lámat hlavu.

Molům šatním svědčí vlhko a tma na místech, kam zase tak často nechodíte. Navíc se jim nejlépe daří na vnitřní straně oblečení, kde ulpěly zbytky vaší kůže, vlasů či potu. Nikdy tedy nedávejte do skříně oblečení, jež jste předtím náležitě nevyčistili od všech nečistot. Kartáčování by mělo být nezbytností, a čas od času se hodí také profesionální chemické čištění.

U kousků, o nichž víte, že je delší dobu neobléknete, zvažte uzavření do vzduchotěsného obalu. A ty skutečně cenné je dobré i opatrně nastříkat repelentem – nikdy totiž nevíte. Skříně větrejte a při každém použití pečlivě dovírejte.

Skříně nejméně 1x do roka kompletně vystěhujte a vymyjte saponátem a octem. Vyhněte se použití tapet ve skříních nebo jiných papírových dekorací – molům například velmi vyhovují třeba i role krepového papíru, jež jste do skříně uskladnili v očekávání příštího karnevalu. A odtud se mohou dostat i dál.

Náš tip: V zimě stačí oblečení, u něhož máte podezření na nenechavé moly, vynést na mráz. Není-li to možné, doporučujeme kousky, jež příliš nenosíte, čas od času vyprat. I to vajíčka těchto nepříjemných motýlků spolehlivě zahubí.

Jak se zbavit šatních molů

Přes to všechno se může stát, že k vám mol šatní přece jenom zavítá. Oplodněná samička jednoduše vletí otevřeným oknem a o zábavu je postaráno. Naštěstí existuje hned několik přírodních odpuzovačů, které molové nenávidí:

  • levandule
  • cedr
  • citrusy
  • černý pepř
  • chmel (stačí do skříně pověsit větvičku, nemusíte sem lít pivo)
  • ocet
  • strouhané mýdlo nebo prací prášek

Na našem trhu je k dostání celá řada vonných sáčků nebo jiných podobných vychytávek. Aby však byly skutečně účinné, musíte je zhruba po třech měsících obměňovat. K polapení možných vylíhlých dospělců jsou pak ideální feromonové lapače, jež se volně zavěsí do skříně, nalákají na sebe samečky mola, a ti se poté přilepí k jejich lepkavému povrchu bez možnosti úniku. Kombinací obou způsobů se molů šatních rychle zbavíte.

Zanechte odpověď